Článek
„Aktuálně koruně bezprostředně pomáhá pokles rizikové přirážky na světových trzích, odrážející se v poklesu výnosů a ochotě obecně přijímat vyšší riziko. Koruna je totiž například v porovnání se švýcarským frankem nebo americkým dolarem vnímána jako rizikovější měna,“ vysvětlil zpevňování koruny hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Jako další důvod Kovanda zmínil příznivý výsledek v úterý zveřejněného deficitu státního rozpočtu za loňský rok. Schodek byl o téměř 15 miliard korun nižší, než vláda plánovala. Příznivé situaci pak nahrává také skutečnost, že i přes topnou sezonu energetická krize v Evropě nesílí a cena plynu na velkoobchodním trhu naopak klesá pod úroveň z doby před začátkem války na Ukrajině.
Pod 24 Kč za euro se česká měna dostala naposledy v únoru 2011. „Ale tehdy její setrvání pod danou hranicí mělo vyloženě jepičí život,“ vysvětlil Kovanda s tím, že delší dobu tak koruna setrvala pod zmíněnou úrovní naposledy v říjnu 2008.
Koruna mezi nejvýkonnějšími měnami
Agentura Bloomberg uvedla, že koruna je jednou z nejvýkonnějších měn v období pandemie covidu-19. Mezi lety 2019 až 2022 podle dat agentury posílila vůči euru o 5,4 procenta. Bloomberg to přičítá měnové politice České národní banky, jež se zavázala „zabránit nadměrnému znehodnocování měny“, což je jeden z důvodů jejího posilování v posledních dnech.
Koncem roku 2019 se koruna obchodovala za 25,40 Kč za euro, o rok později oslabila na 26,20 Kč a na konci roku 2021 posílila na 24,80 Kč za euro. Až na výkyv v prvním čtvrtletí loňského roku vlivem rostoucí inflace nadále posilovala, dodal Bloomberg.