Článek
„Pro nás jako vnitrozemský stát je solidarita mimořádně důležitá,” řekl Síkela na konferenci Wirtschaftstag (Hospodářský den), kterou uspořádala Hospodářská rada CDU. Bez pomoci sousedů a dalších evropských zemí a posílení infrastruktury se Česká republika podle Síkely od závislosti na plynu a ropě z Ruska dokáže odpoutat jen těžko.
„Nemáme bohužel možnosti přímého napojení na zkapalněný zemní plyn (LNG), proto je pro nás velmi důležité si ho nepřímo zajistit, a to buď podílem na terminálu LNG, nebo alternativně přerozdělováním přes společnou nákupní platformu,” řekl Síkela.
Česká republika by ráda získala podíl na některém z terminálů LNG, které chce Německo vybudovat prozatím na pobřeží Severního moře. Debatuje se také o terminálu na pobřeží Baltského moře, o který usiluje premiérka severoněmecké spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko Manuela Schwesigová. Ta uvedla, že prospěch z tohoto terminálu by díky existujícímu plynovodu OPAL mělo i Česko.
Polsko zvažuje další plovoucí zařízení na příjem LNG. I kvůli Česku
Alternativou, o které Síkela hovořil, jsou společné nákupy zemního plynu v rámci Evropské unie.
„Nacházíme se ve válce, která se odehrává ve formě energetické války mezi naším civilizovaným světem na jedné straně a necivilizovaným Ruskem na straně druhé. A v této bitvě jsme tak silní, jak silný je nejslabší člen našeho společenství,” řekl Síkela.
V případě ropy se Česká republika podle Síkely může od Ruska zcela odstřihnout, pokud se zvýší kapacita Transalpinského ropovodu (TAL). Ten vede do Německa a Rakouska z italského Terstu, kam tankery přivážejí ropu z celého světa. Na TAL je Česko napojeno přes produktovod IKL.