Článek
Přesnou podobu nastavení, pro koho a za jakých podmínek bude takzvaně sociálněenergetický tarif platit, teprve projednává s ostatními ministry, následně by ho představil veřejnosti. Zvláštní tarif by měla schválit také Sněmovna, stát by se tak mělo v následujících týdnech.
„Tarif má mít podobu regulovaných cen energie propojenou s motivací k energetickým úsporám,“ uvedl Síkela. Podle plánů se má snižovat cena už nyní existujících tarifů. Do určité výše spotřeby by lidé mohli využívat nižší cenu, nad touto hranicí by pak za energie platili běžné ceny.
Babišova vláda byla energeticky velmi nebezpečná, řekl Síkela
Ministerstvo chce podle Síkely domácnosti i podniky motivovat také k energetickým úsporám. Na pátečním brífinku zmínil, že ve své budově na Františku například snížilo ministerstvo teplotu v kancelářích i na chodbách, snížilo teplotu vody. Úspora podle Síkely činí 20 procent elektřiny a téměř čtvrtinu spotřeby plynu.
Na přípravě tarifu se podílí i ministerstvo práce. Sociální tarif Síkela a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) zmínili poprvé na společné tiskové konferenci v únoru.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) také minulý týden serveru Echo24.cz řekl, že státní nižší tarif by mohly mít buď rodiny s nižším příjmem, nebo všechny domácnosti na určitou část spotřeby. „Tržní cenu části elektřiny by určil stát,“ uvedl Stanjura.
Ceny dál letí vzhůru, inflace stoupla na 14,2 procenta
Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku je nejvyšší od prosince 1993. Inflace v dubnu zrychlila na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta. Elektřina v dubnu zdražila meziročně o 30,1 procenta, zemní plyn o 44,2 procenta, tuhá paliva o 24,1 procenta a teplo a teplá voda o 17,5 procenta.