Článek
Zásobníky jsou podle něj plné z téměř 95 procent, a navíc k nám proudí dodávky z terminálu na zkapalněný zemní plyn LNG v nizozemském Eemshavenu. Situaci napomáhá i to, že spotřeba plynu v Česku je nyní ve srovnání s tříletým průměrem o 13 procent nižší, a to díky teplejšímu počasí a úsporám. „Větší roli než teplotní rozdíl zjevně hraje vysoká cena a věřím, že i solidarita a uvědomělost občanů,“ prohlásil Síkela.
V Evropě teď ceny plynu klesají a dostaly se na úroveň 100 eur za MWh, což je méně než třetina rekordních cen z konce srpna. V následujících měsících, jak se začne ze zásobníků čerpat, lze ale podle Síkely očekávat opětovný mírný růst cen.
Ruský plyn se daří nahrazovat LNG. Ještě před zahájením plnění zásobníků na příští zimu by se měly v Evropě otevřít plovoucí LNG terminály s dodatečnou kapacitou ve výši asi 40 miliard kubíků plynu ročně.
O změně cenových stropů, které vláda pro domácnosti a malé a střední firmy stanovila pro příští rok na šest korun včetně DPH za kWh silové elektřiny a tři koruny včetně DPH za kWh plynu, vláda neuvažuje.