Článek
Obsahuje totiž i přílepek, jenž zavádí individuální kontroly zejména pro fotovoltaiky uvedené do provozu v letech 2009 a 2010, které by musely prokazovat, že nevydělávaly na státní podpoře příliš mnoho peněz.
Na návrh předsedy výboru Miroslava Plevného (STAN) by se měl tento přílepek prosazený ministerstvem financí z novely vyškrtnout. Senát o ní má jednat příští středu, a pokud dá na doporučení výboru, vrátí se novela zákona do Sněmovny.
Stát, který v rozpočtu na podporu obnovitelných zdrojů vyčlenil pro letošek 8,5 miliardy korun, chce podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dosáhnout toho, aby se prokázalo, kdo dostává státní podporu oprávněně a kdo ne.
Provozovatele fotovoltaik čekají individuální kontroly
„Navrhujeme pouze důslednou kontrolu. Pokud má někdo výnosnost nad 8,4 procenta, porušuje evropská pravidla. Je podezření, že v některých případech je překompenzace,“ řekl ve Sněmovně Stanjura.
Ministerstvo průmyslu a obchodu žádalo pro tento rok na podporu obnovitelných zdrojů z rozpočtu o 23 miliard víc. Stanjura Novinkám už dříve řekl, že pokud se prokáže, že všechny kontrolované subjekty pobírají podporu oprávněně, stát ji vyplatí a sehnat chybějící miliardy do rozpočtu nebude problém.
Hrozí soudy
Firmy kvůli navrhovaným změnám hrozí žalobami a arbitrážemi. Podle výkonného ředitele Solární asociace Jana Krčmáře je lze čekat například od těch, které koupily fotovoltaickou elektrárnu v roce 2020 poté, co Česko uvedlo, že se budou dělat jen sektorová šetření a individuální kontroly už nebudou. „V roce 2010 žádné investiční náklady neměly, ale teď budou vyplňovat tabulku, jejíž součástí budou tržby, které realizoval někdo jiný,“ řekl Novinkám Krčmář.
Znamenalo by to podle něj nesplnitelné administrativní úkony pro stovky, možná tisíce výrobců elektřiny – jako třeba školy nebo školky. „Ty budou muset vyplňovat výkazy, které jim zaberou dlouhé dny a týdny práce. Budou muset prohledávat tisíce faktur, a pokud to neudělají, přijdou kompletně o podporu,“ doplnil Krčmář.