Článek
Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) posílí novinka energetickou nezávislost jednotlivců i společnosti, umožní snížit výdaje za energie a pomůže životnímu prostředí.
„Sdílet elektřinu půjde z chalupy do bytu, ze školy do bazénu nebo místnímu pekaři. Možnosti dané evropskou legislativou Česko využilo velmi rychle,“ zhodnotil předseda Komory OZE Štěpán Chalupa.
Doplnil, že sdílení mezi zákazníky je nejjednodušší možností, jak mohou výrobci elektřiny sdílet přebytky prakticky s kýmkoliv. „Žádné velké papírování či peníze za právníky, od července stačí nahlásit čísla elektroměrů, a mohu sdílet,“ dodal Chalupa.
Sdílet elektřinu půjde z chalupy do bytu, ze školy do bazénu nebo třeba místnímu pekaři
Česko je podle něj patrně první zemí v EU, která zavádí právo zákazníků na sdílenou elektřinu z obnovitelných zdrojů, aniž by bylo nutné vytvářet energetická společenství.
Lidé budou moci sdílet elektřinu vyrobenou v daném okamžiku třeba fotovoltaikou na střeše. Výrobu půjde posílat až na devět dalších odběrných míst.
Nižší cena elektřiny
„Přebytky elektřiny jsou do místa spotřeby dodávány prostřednictvím distribuční sítě. Za nasdílenou elektřinu bude odběratel platit pouze regulovanou část ceny. Cenu za silovou elektřinu si budou sdílející domlouvat individuálně a může být i nulová,“ vysvětlil Chalupa.
V praxi to může znamenat, že třeba u běžné distribuční sazby se za odběr jedné kilowatthodiny takto vyrobené elektřiny bude platit kolem tří korun, kdežto od velkého dodavatele by to bylo i osm korun.
Větší skupiny budou moci působit jako energetická společenství. Ta se stanou právnickou osobou, družstvem nebo spolkem a musí se registrovat u Energetického regulačního úřadu.
Energie budou vyrábět například solárními nebo větrnými elektrárnami a sdílet je mezi domácnostmi nebo obcemi, školami, úřady či podniky.
Každý z členů společenství, kterých bude moci dočasně být nejvýše tisíc s omezením na tři sousedící obce s rozšířenou působností, bude mít maximálně desetinový podíl na hlasovacích právech.
Omezení na počet členů a region má platit do poloviny roku 2026. Do té doby by mělo být v provozu datové centrum sledující výrobu a spotřebu elektřiny v soustavě, a omezení by měla padnout.
Sněmovna přes nesouhlas Síkely vložila do zákona podporu výroby elektřiny v nových bioplynových stanicích, jak navrhl Josef Kott (ANO). Podpora má umožnit rozvoj malých bioplynových stanic. Podle vyjádření náměstka ministra průmyslu Reného Neděly však stát takovou podporu spustit nemůže, protože by ji kromě jiného musel nechat schválit v Bruselu.