Článek
Rusko opustili výkonný ředitel Steven Theede, finanční ředitel Bruce Misamore, provozní ředitelé Alexander Těmerko a Michail Trušin i šéf těžby ropy Jurij Bejlin. Šéf marketingu Pjotr Zoloterev rezignoval. Jukos, který dluží v přepočtu 25 miliard dolarů na daňových nedoplatcích, je tak nyní řízen z Londýna.
"Nechci si nechat zničit život kvůli politickým ambicím v Rusku," citovala BBC Misamora.
Před soudem je nyní majitel Jukosu Michail Chodorkovsky. Čelí obvinění z daňových úniků a podvodu při privatizaci.
Prodej pod cenou
Ruské úřady před několika dny oznámily, že 19. prosince budou v dražbě prodávat hlavní těžební divizi Juganskněftěgaz. Na ní je přitom Jukos životně závislý, protože Jugansk se na těžbě podílí až z 60 procent. Stanovená vyvolávací cena bude asi 8,5 miliardy dolarů. Podle odhadů je ale cena firmy nejméně trojnásobná.
Podcenění podle pozorovatelů taktéž svědčí o tom, že vláda chce podnik potopit. Rusko už navíc avizovalo, že by Juganskněftěgaz rádo prodalo plynárenské firma Gazprom a tím si v ní zajistilo většinový podíl.
Počínání Kremlu s obavami sledují hlavně zahraniční investoři, kteří mají v Rusku své zájmy a kteří avizovali, že pokud jim dojde trpělivost, podají na vládu žalobu. Kremlu už ale pohrozily i vlády některých zemí.
Jukos býval největším ruským podnikem a jeho tržní hodnota se pohybovala kolem 40 miliard dolarů (přes bilion korun). Nyní jeho hodnota klesla pod tři miliardy USD a kurz akcií se stále snižuje na další minima. Podle pozorovatelů však nelze vyloučit, že akcie budou za pár dní bezcenné.