Článek
Měli jste mít v úterý demonstraci proti vládním opatřením na pracovním trhu a proti důchodové reformě. Nakonec jste ji kvůli atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica odvolali. Byly tam i jiné důvody?
Víceméně to byl ten hlavní důvod. Opravdu jsme nechtěli jitřit situaci v České republice a chtěli jsme předejít potenciálnímu rozdělování společnosti a vyslat signál, že sice důvody k protestu trvají, ale že o nich chceme ještě intenzivně jednat.
Euro v Česku ještě není u ledu. Koaliční strany se o něj přou
Ale ten atentát se stal na slovenského premiéra na Slovensku. Je důvod rušit kvůli tomu protest, který se měl konat v Česku?
My jsme tu shodou okolností měli v tu dobu delegaci slovenských odborů. Vedli jsme samozřejmě i debatu o rozdělení společnosti. U nich existuje stejně jako u nás. A my jsme chtěli dát najevo, že nechceme být tím elementem, který je označován za nepřítele a který společnost rozděluje.
A jak se to rozdělení společnosti podle vás u nás projevuje?
Je to vidět například při volbách, kdy ten, kdo vyhraje, zvítězí většinou velmi těsnou většinou. A potom se nezahlazují příkopy, které se vykopaly. I když se vždycky mluví o tom, že by se společnost měla usmířit a dát dohromady, neděje se tak. Je to vždycky vyhroceno buď na jednu, nebo na druhou stranu.
Je to vidět nejen v politice, ale třeba i v našich učitelských spolcích, že se věci dávají těžko dohromady. Kolikrát se nesleduje ani podstata výpovědi, ale to, kdo ji říká. Už dopředu máte nějakou nálepku, třeba že jste odborář. Neposlouchá se pak samotná argumentace, to, proč proti něčemu člověk vystupuje.
Takže to pociťují nějakým způsobem třeba i odbory?
Já osobně ten útok vnímám například inzerovaným návrhem na výpověď bez udání důvodu, kterou prosazuje ODS. To de facto narušuje funkci zákoníku práce a odboráři, byť to nikdo neřekne naplno, by mohli být mezi prvními, kdo budou propuštěni bez udání důvodu.
Kdyby se tento typ výpovědi prosadil, dotýkal by se daleko více státního, nebo soukromého sektoru?
Problémy by byly jak v soukromém, tak veřejném sektoru. Já můžu mluvit o školství, kde někteří ředitelé říkají, že se obtížně zbavují někoho, kdo jim nezapadá do sboru. Ale i teď mají nástroje, jak buď toho člověka zlepšit, anebo se s ním dohodnout, že se rozloučí. Může už nyní dostat zvýšené odstupné, kterým se občas podmiňuje zavedení výpovědi bez udání důvodu. V tom jim nikdo nebrání.
Ve výuce jde vždycky o diskusi, o hledání nejlepších cest. A pokud se podaří výpověď bez udání důvodu zavést a ředitel bude mít jeden směr, tak se lidí, kteří by o něm chtěli diskutovat, zbaví. Lidé se pak začnou ve školství bát, a to by byl hodně velký problém. Pokud máme vychovávat děti ke kritickému a svobodnému myšlení a sami se budeme bát, kam to povede?
Často se mluví o tom, že by člověk při výpovědi bez udání důvodu mohl dostat šestiměsíční nebo osmiměsíční odstupné. To by pro vás nebylo přijatelné?
To je právě velmi diskutabilní. Zrovna ve veřejném sektoru jsou zdroje omezené rozpočtem. A bylo by to vždycky na úkor ostatních, protože by nikdo položku na odstupné nenavýšil. Je to v podstatě jenom taková vějička na ty, kteří si myslí, že by se zbavili nepohodlných kolegů. Ale nedomýšlejí finanční důsledky, protože například ve školství jsou ty prostředky omezené.
Prý jste se informovali u dánských odborů, jak to tam funguje. Co vám řekli?
Tam se to vždycky projednává s odbory nebo zástupci zaměstnanců. Není to dáno tak, jak si to někteří zde představují: jsi nepohodlný, tak máš padáka. A odstupné tam není jenom pět nebo šest měsíců, ale sociální systém garantuje téměř devadesát procent platu po delší dobu s tím, že se propuštěnému zaměstnanci intenzivně hledá místo přes jejich úřady práce, což u nás tak úplně neprobíhá. Vedle flexibilnosti výpovědi je tam tak i ochrana zaměstnance, který má šanci se do pracovního procesu opět zapojit.
Říkal jste, že se tam výpověď bez udání důvodu projednává. Co si pod tím máme představit?
Ty důvody se projednávají, aby to nebylo podmíněno nějakou diskriminací, nesympatiemi, ale aby tam byla nějaká objektivní příčina. Výpověď bez udání důvodu je nebezpečná a my na to s ostatními odborovými svazy chceme dále upozorňovat naší kampaní Máte padáka.