Článek
„Nemyslím, že budou nadále možné lety za deset eur, protože ceny ropy se kvůli válce na Ukrajině výrazně zvýšily,“ řekl šéf nízkonákladovky rádiu BBC4 ve čtvrtek.
Lety za jedno euro ve slevových akcích už budou brzo naprosto vyloučené, upozorňuje. Průměrná cena letenek 40 eur (975 Kč) se má do pěti let přiblížit k 50 eurům (1220 Kč) s ohledem na rostoucí inflaci.
Extra daň zaváděnou v Maďarsku přenese Ryanair na cestující
Přesto O’Leary očekává, že lidé létat nepřestanou, ačkoli budou citlivější na ceny kvůli rostoucím nákladům za energie a stravu. Apeloval na zákonodárce ve Velké Británii i Evropské unii, aby inflaci stáhli na dvě procenta, jinak „vážně poškodí příjmy a majetek lidí“. Inflace se podle Bank of England ve Spojeném království v červnu vyšplhala k 9,4 procenta a očekává se další růst. Průměr v EU za červenec agentura Eurostat odhaduje na 8,9 procenta.
Chaos na letištích přičítá brexitu
Šéf Ryanairu se také opřel do končícího premiéra Spojeného království Borise Johnsona a odchod z Velké Británie, který britští konzervativci prosadili v referendu v roce 2016. Johnsona a ostatní označil za „ambiciózní idioty“.
Brexit se nepovedl. Přes 60 procent Britů hodnotí odchod z EU negativně
„Kdyby byla vláda Borise Johnsona upřímnější, nebo byla vůbec upřímná, přiznala by, že brexit byla katastrofa pro volný pohyb práce a že jednou z hlavních výzev pro ekonomiku je nedostatek pracovníků v letních měsících,“ nešetřil kritikou O’Leary. Brexit dokonce nazval „kultem“.
Chaos na letištích přičítá částečně právě brexitu, který způsobil nedostatek personálu. V cestovní špičce museli mnozí pasažéři stát nekonečné fronty, čelit zrušeným letům a ztrátám zavazadel.