Článek
„Očekává se, že Evropská centrální banka sníží úrokové sazby již po sedmé, a přesto pan ‚Příliš pozdě‘ Jerome Powell z Fedu, který vždy reaguje příliš pozdě a špatně, včera vydal zprávu, která byla zase a typicky naprostý ,binec‘! Ceny ropy klesají, ceny potravin (dokonce i vajec!) klesají a USA bohatnou na clech. Pan ‚Příliš pozdě‘ měl úrokové sazby snížit, stejně jako Evropská centrální banka, už dávno, ale určitě by je měl snížit nyní. Powellovo vyhození nemůže přijít dostatečně rychle!“ vzkázal ve čtvrtek Trump na své síti Truth Social.
Zákon o americké centrální bance prezidentovi přitom nedává možnost jejího šéfa jen tak odvolat. Musel by pro to existovat pádný důvod, například závažné porušení zákona nebo zanedbání svých základních povinností – do tohoto vymezení nicméně nesouhlas s měnovou politikou nespadá.
Riziko stagflace?
Powell krátce před Trumpovým oznámením předestřel chmurnou vizi dopadu Trumpových kroků. „Úroveň dosud oznámených zvýšení cel je výrazně vyšší, než se očekávalo. Totéž bude pravděpodobně platit o ekonomických dopadech, které budou zahrnovat vyšší inflaci a pomalejší růst,“ řekl Powell na setkání organizovaném neziskovou organizací Economic Club of Chicago. „Nezaměstnanost pravděpodobně poroste s tím, jak ekonomika zpomalí,“ prohlásil podle stanice CNN.
Powell rovněž uvedl, že aktuální průzkumy mezi domácnostmi a podniky hlásí „prudký pokles“ optimismu ohledně ekonomického vývoje, především kvůli obavám z celních sazeb, podotkl web stanice BBC.
Šéf Fedu rovněž řekl, že v tuto chvíli zůstává „krajně nejisté“, jaký konkrétní dopad na americkou ekonomiku budou mít všechny rozsáhlé změny, které Trumpova administrativa provádí v oblasti obchodu, migrace, fiskální politiky i regulací. „Jsou to velmi zásadní politické změny,“ řekl Powell. „Neexistuje moderní zkušenost, jak o tom všem přemýšlet,“ dodal.
Podle CNN není jisté, zda nyní situace v USA dospěje až ke stagflaci, kombinaci stagnace ekonomiky s vysokou inflací a vysokou mírou nezaměstnanosti, ale podle většiny expertů země tímto směrem minimálně směřuje. Pokud by na to došlo, musel by Fed volit mezi naplněním protichůdných cílů. Když na přelomu 70. a 80. let trpěla americká ekonomika obdobími vysoké nezaměstnanosti a dvouciferné inflace, Fed upřednostnil boj s inflací, i když to zasáhlo ekonomiku, podotkla stanice.
Dosavadní čísla jsou zatím dobrá
Powell přitom poznamenal, že současný stav americké ekonomiky je navzdory zvýšené nejistotě „solidní“ a že se změnou úrokových sazeb Fed vyčká, dokud nebude jasný dopad cel. Meziroční inflace v březnu klesla na 2,4 procenta, nezaměstnanost ve stejném období dosahovala 4,2 procenta, ekonomický růst ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku dosahoval 2,4 procenta. Řada kroků Trumpovy administrativy, která vládne od 20. ledna, se však v těchto statistikách nestihla projevit.
Trump se netají tím, že by rád získal větší pravomoci nad Fedem a jeho rozhodováním o měnové politice. Powella, kterého do funkce v roce 2017 sám jmenoval, dlouhodobě kritizuje za to, že dostatečně rychle nesnižuje úrokové sazby. Republikánský senátor za Utah Mike Lee a jeho kolega ze Sněmovny reprezentantů za Kentucky Thomas Massie šli ještě dál a předložili dokonce návrh zákona s cílem Fed zcela zrušit.
Trump zavedl desetiprocentní cla na zboží ze všech zemí a výrazně vyšší cla pro země a regiony, které podle administrativy kladou vysoké překážky dovozu do USA (na EU připadlo 20 procent). Většinu z těchto cel později pozastavil na 90 dní.
Uvalil také 145procentní clo na Čínu s výjimkami pro některou elektroniku. Peking podle nedávného prohlášení Bílého domu místy čelí clu až 245 procent. Čína odpověděla 125procentním clem na dovoz z USA. Odvetná cla má nachystaná i EU, jejich zavedení ale zatím pozastavila.
Fed ponechává úrokové sazby v pásmu 4,25 procenta až 4,5 procenta, kde se nachází od prosince.