Hlavní obsah

Sdílení elektřiny prudce roste

2:31
2:31

Poslechněte si tento článek

Posílat si elektřinu z fotovoltaiky na střeše chalupy do bytu ve městě nebo třeba z elektrárny na sokolovně do školy je čím dál populárnější. Sdílení elektřiny, které v Česku odstartovalo loni v srpnu, v březnu dosáhlo prozatímního rekordu ve výši přes tři tisíce megawatthodin. To odpovídá roční spotřebě tisícovky domácností.

Foto: Shutterstock

Ilustrační foto

Článek

Oproti únoru byl objem přenesené elektřiny v březnu dvojnásobný. Podle Elektroenergetického datového centra, u něhož se zájemci o sdílení musí registrovat, s větším počtem slunečných dnů vzrostl výrazněji právě i počet registrací. Celkově se ke sdílení registrovalo už přes dvacet tisíc uživatelů.

Nejvýraznější nárůst zaznamenala energetická společenství, která mohou mít až tisíc členů a představují je třeba obce sdílející s obyvateli a živnostníky. Jejich počet se od února do března více než zdvojnásobil. Už patnáct jich uzavřelo smlouvu s datovým centrem, připravuje se jich dalších několik desítek.

„Množství sdílené elektřiny od začátku roku exponenciálně roste. Naplno se tak projevil potenciál tisíců výrobních a odběrných míst registrovaných v předcházejících měsících v kombinaci s nástupem jarních slunečných dnů,“ uvedl předseda představenstva Elektroenergetického datového centra Petr Kusý.

Zájem o sdílení elektřiny dokládají podle datového centra také statistiky dotazů uživatelů směřujících na její call centrum. Zatímco ke konci roku 2024 jejich počet klesal, od ledna eviduje datové centrum výrazný růst. „Zásadní posun spatřujeme i v tématech dotazů. Před půl rokem dominovaly otázky na postup registrace či obecné náležitosti pro sdílení, aktuálně jsou to již zasvěcenější otázky provozního charakteru,“ uvedl Kusý.

Sdílení se účastní také 465 bytových domů. Pro ně je komunitní energetika nejvýhodnější, protože v rámci jednoho vchodu lidé za sdílenou elektřinu nic neplatí. V případě, že sdílíte z jiné budovy, je třeba hradit platbu za využití přenosové sítě a další platby. Ty aktuálně vyjdou asi na 3,50 Kč za kilowatthodinu.

Od zahájení sdílení mezi sebou jeho účastníci přenesli přes 6000 megawatthodin elektřiny.

Související témata:

Výběr článků

Načítám