Hlavní obsah

Sdílení elektřiny nabírá na síle

Už více než deset tisíc Čechů se zapojilo do sdílení elektřiny, které začalo v srpnu možností registrace a rozjelo se od září. Podle Elektroenergetického datového centra se zatím sdílelo 320 megawatthodin, což odpovídá měsíční spotřebě přibližně tisícovky domácností.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ilustrační foto

Článek

Sdílení umožňuje například poslat si elektřinu z fotovoltaiky na střeše chalupy do bytu ve městě nebo třeba posílat v rámci obce proud vyrobený na střeše školy do sportovní haly.

Podle odborníků je při sdílení zásadní, aby co nejméně vznikaly přetoky do sítě, a to proto, že prodej elektřiny není finančně nejvýhodnější.

„Když veškerou energii spotřebujete v místě odběru a případné zbytky uložíte do vlastní baterie, nebudete muset platit distribuční a další poplatky. Při výběru je vhodné dimenzovat úložiště tak, aby přetoků do sítě bylo co nejméně,“ uvedl Pavel Bursa, spolumajitel společnosti Resacs.

Zájem o fotovoltaiku na bytových domech stoupl až desetkrát

Ekonomika

Zmíněné baterie mohou uchovávat energii na horší časy – například na studené noci nebo období, kdy je slunečního svitu méně. Variantou je i využití „virtuální baterie“, tedy možnosti poslat nadbytečnou elektřinu do sítě, ale nedostat za ní od dodavatele zaplaceno, pouze si ji u něj schovat. Za takovou elektřinu pak při její spotřebě neplatíte, je ale nutné zaplatit poplatek za distribuci, protože jste ji jednou poslali do sítě a pak ji znovu ze sítě odeberete.

Za odběr elektřiny se tak platí regulovaná část ceny, která u nejběžnější distribuční sazby činí kolem 3,30 Kč za kilowatthodinu. Pokud elektřinu z fotovoltaiky chcete prodávat, pohybuje se výkupní cena za kilowatthodinu mezi jednou až dvěma korunami.

Ke sdílení je aktuálně zaregistrováno přes 5120 výroben a 5508 odběrných míst.

„Za první tři měsíce evidujeme už téměř 12 tisíc registrací. Celým procesem až k podpisu smlouvy dosud prošlo přes deset tisíc účastníků sdílení. Ti se sdružili do více než čtyř tisíc skupin, mezi něž patří takzvaní aktivní zákazníci, bytové domy a energetická společenství,“ řekl předseda představenstva Energetického datového centra Petr Kusý.

Největší zájem o sdílení je ve vlastních nemovitostech

Upozornil, že s postupnou nižší intenzitou slunečního svitu očekává v nejbližších měsících spíše menší objemy sdílené elektřiny a výraznější nárůst předpokládá opět na jaře. Mezi skupinami sdílení dominuje režim aktivního zákazníka, kdy si například skupina až jedenácti osob může sdílet elektřinu mezi sebou. K tomu jim stačí jen registrace u datového centra a výměna elektroměrů za nový, chytrý. To provedou distributoři po registraci u centra zdarma. Takového sdílení se doposud účastní téměř přes čtyři tisíce osob. Největší zájem je o sdílení v rámci jedné nebo více vlastních nemovitostí. To se týká téměř každé druhé nově uzavřené smlouvy.

„V říjnu jsme zaregistrovali také první energetické společenství. Ta obecně umožňují sdílet elektřinu mezi větším počtem členů, ale proces jejich registrace je náročnější a vyžaduje i zapsání u Energetického regulačního úřadu. Výraznější nárůst počtu těchto společenství proto předpokládáme zhruba v polovině příštího roku,“ dodal Kusý.

Elektřinu sdílí už přes sedm tisíc zákazníků

Ekonomika

Výběr článků

Načítám