Článek
Plán rozpočtu pro letošek počítá se schodkem 252 miliard korun. I když se deficit dostal už přes stomiliardovou hranici, podle šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS) jde o meziroční zlepšení rozpočtového deficitu o 61,2 miliardy a prakticky vyrovnané měsíční hospodaření, které současně bylo nejlepším březnovým výsledkem za posledních pět let.
Na příjmové straně je už nyní vidět oživení spotřeby domácností
„Ve výsledcích se projevuje návrat k normálu, kdy do rozpočtu už nezasahují mimořádné výdaje, jako byla loni pomoc domácnostem a firmám v situaci vysokých cen energií. Na příjmové straně je už nyní vidět oživení spotřeby domácností. Během dalších měsíců se na obou stranách rozpočtu postupně více projeví změny, které přinesl ozdravný balíček a které letos sníží celoroční deficit o 43 miliard korun,“ prohlásil Stanjura.
Hospodaření vládních institucí loni skončilo v deficitu
Rozpočtové příjmy za první čtvrtletí dosáhly 449 miliard korun. K meziročnímu zlepšení salda přispěl téměř dvanáctiprocentní růst příjmů, naopak výdaje meziročně klesly o 2,6 procenta na 554 miliard korun. Zatímco na záporném tempu výdajů se výrazně promítla doznívající pomoc státu související s vysokými cenami energií, příjmy byly posíleny březnovým inkasem daně z neočekávaných zisků ve výši 13 miliard.
„Plnění státního rozpočtu je tradičně rozkolísané a v průběhu roku se nevyvíjí lineárně. Celkovou bilanci tedy nelze automaticky posuzovat jako indikaci celoročního vývoje a obtížně ji lze srovnávat i s předchozími lety, jelikož je plnění rozpočtu ovlivňováno různým načasováním příjmů i výdajů a také legislativními změnami,“ poznamenal hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.
„Pokud se ovšem podíváme na relativně stabilní a rozpočtově významné položky, není v tuto chvíli důvod se domnívat, že by se realita významně odchylovala od vládního záměru,“ dodal.
Na straně příjmů se přibližně v souladu s předpoklady totiž vyvíjí výběr DPH, spotřebních daní, daní z příjmů i sociálního pojištění. „Jelikož navíc lze spekulovat, že česká ekonomika má tu lepší část letošního roku ještě před sebou, daří se výběru daní prozatím spíše lépe,“ podotkl Hradil.
V souhrnu první kvartál letošního roku dopadl zhruba v souladu se schváleným rozpočtem
Ani na straně výdajů se pak podle něj neodehrává nic, co by vybočovalo z běžné sezonnosti či dopadů legislativních změn. „V souhrnu tedy první kvartál letošního roku dopadl zhruba v souladu se schváleným rozpočtem,“ uzavřel ekonom.
Inkaso daně z příjmu fyzických osob se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšilo o 12,9 procenta na 40,8 miliardy korun. Podle ministerstva financí ho pozitivně ovlivnily růst mezd a opatření z konsolidačního balíčku jako snížení limitu pro vyšší sazbu daně. Na povinném pojistném se vybralo 177 miliard, meziročně o 7,9 procenta víc. K růstu přispělo znovuzavedení nemocenského pojistného a zvýšení vyměřovacího základu pro živnostníky.
Ještě rychleji rostl výnos korporátní daně. Meziročně se zvýšil o 16,7 procenta na 40,6 miliardy Kč. Inkaso daně z přidané hodnoty stouplo o 8,7 procenta na 86,1 miliardy korun. Na spotřebních daních se vybralo 36,9 miliardy, meziročně o 11,6 procenta víc.
Za poklesem rozpočtových výdajů stála zejména nižší podpora domácností a firem kvůli cenám energií, meziročně stát vyplatil o 16,6 miliardy méně. Největší výdajovou položku rozpočtu tvořily sociální dávky a důchody, jejichž objem v součtu dosáhl 229,2 miliardy Kč. Meziročně tak stoupl o 4,8 procenta. Jen na důchody šlo do konce března 180,7 miliardy korun, o 5,5 procenta více než minulý rok.
Zadlužování roste
Loni skončil státní rozpočet ve schodku 288,5 miliardy korun. Kraje a obce ale hospodařily s přebytkem 70,3 miliardy Kč. Podle propočtu Českého statistického úřadu stoupl deficit veřejných financí na 3,3 procenta hrubého domácího produktu z 3,2 procenta v roce 2022.
Vysoké deficity státního rozpočtu vedou k prohlubujícímu se zadlužování země. Dluh státu loni meziročně vzrostl o 216 miliard a na konci roku činil 3,111 bilionu korun. Výdaje na jeho obsluhu vzrostly od roku 2019 téměř o 29 miliard na loňských 68,3 miliardy korun. Letos se mají výdaje na dluhovou službu opět zvýšit, a to na 95 miliard korun.
Nejvyšší kontrolní úřad ve své výroční zprávě za loňský rok upozornil na to, že loňský nárůst příjmů státního rozpočtu nepomohl dostatečně snížit tempo zadlužování státu. Ani s přispěním mimořádné daně z neočekávaných příjmů nezajistil, aby se státní rozpočet přiblížil k vyrovnanému hospodaření.