Článek
Vláda letos za celý rok počítá s deficitem 295 miliard Kč, do naplnění této částky tak už státu teoreticky zbývá vyčerpat jen 23,6 miliardy Kč.
Podle Stanjury sice prohlubování schodku ve druhé polovině roku zpomalí díky příjmům z windfall tax, dividendy od ČEZu nebo peněz z evropských fondů, přesto je odhodlaný „šlápnout na brzdu“.
„Když jsme před pár týdny představili ozdravný balíček, řekli jsme, že začneme s hubnoucí kúrou sami u sebe a více než 20 miliard korun uspoříme příští rok na platech a na provozu státu. Myslím, že nejméně stejně vysokou částku ale musíme vzhledem k vývoji hospodaření státu ušetřit na výdajích ještě letos. Proto příští týden ponesu na vládu seznam rozpočtových opatření, kterými ve druhé polovině roku zbrzdíme prohlubování schodku,“ uvedl šéf státní kasy.
Stanjura: Nemůžeme šetřit až od příštího roku
„Nebudou to populární kroky, stejně jako není populární náš ozdravný balíček, ale nemůžeme na letošek rezignovat a říct, že šetříme až od příštího roku,“ dodal Stanjura, aniž by upřesnil, jaká opatření má na mysli.
Více než 80miliardový nárůst oproti loňskému květnu ovlivnily zejména výdaje na sociální dávky (+50,5 mld. Kč), pomoc občanům a firmám s vysokými cenami energií (+40,1 mld. Kč), obsluha státního dluhu (+18,1 mld. Kč) či vyšší investice (+12,7 mld. Kč), uvedlo MF v tiskové zprávě.
Na příjmové straně rozpočtu došlo na konci května k růstu téměř o deset procent. Stát vybral více na pojistném (+24,5 mld. Kč) nebo na odvodu z nadměrných příjmů výrobců elektřiny (+12,2 mld. Kč).
Celkové výdaje pak meziročně vzrostly o rovných 141 miliard Kč. Běžné výdaje vzrostly o 128,3 miliardy Kč, mj. kvůli opatřením na řešení vysokých cen energií a dopadům války na Ukrajině nebo výplatě sociálních dávek (např. důchody), dodalo MF.
Loni skončil rozpočet ve schodku 360,4 miliardy korun.