Článek
Ruský prezident Vladimir Putin se připravuje na předčasné Vánoce a Spojené státy se nemohou dočkat rozdávání dárků, napsal The Economist.
Zmocněnec Bílého domu Steve Witkoff prohlásil, že uvolnění sankcí přijde krátce po dohodnutí příměří na Ukrajině. Podle něj lze takový průlom očekávat „během pár týdnů“.
Amerika samotná uvalila od února 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, víc než šest tisíc sankčních opatření. Většina je cílených na osoby blízké Putinovi a jejich majetky na Západě. Další cílí na ruský průmysl a instituce, kterým omezuje přístup k technologiím, západním trhům či dolarovým platbám.
Jejich zrušení by mohlo oživit výměnu zboží mezi oběma zeměmi, jejíž objem se mezi lety 2021 a 2024 propadl o 90 procent. Před invazí nicméně šlo o „relativně skromných“ 35 miliard dolarů (809 miliard Kč). Pro srovnání, předválečný obchod Ruska a EU dosahoval hodnoty 258 miliard eur (6,4 bilionu korun). Během pár let se propadl o víc než dvě třetiny. Pokud Evropa zachová sankce, k předválečným sumám se byznys nevrátí.
Pro ruskou ekonomiku je klíčový vývoz ropy a zemního plynu. Spojené státy by jako člen skupiny G7 mohly odstoupit od dohody o cenovém stropu na vývoz ruské ropy ve výši nejvýše 60 dolarů za barel, nad který se nesmí nakupovat.
Jenže Moskva využívá triky, jak s pomocí flotily cizích tankerů a zahraničních přístavů tyto sankce obcházet. Vývozu ropy by to proto už tolik nepomohlo. Jejím větším odběratelem než Spojené státy je Evropa, která se ale od ruských plynovodů i ropovodů postupně odstřihává.
Necouvla by i Evropa?
Také většina aktiv ruské centrální banky se nachází v Evropě, zůstanou tedy dál zmrazena. Mezinárodní platební transakce často procházejí Londýnem nebo Frankfurtem. EU by podle týdeníku The Economist mohla uvolňování amerických sankcí sabotovat nebo vůči zemím obchodujícím s Ruskem přitvrdit. K takovému kroku, který by zřejmě rozhněval Trumpa, by se uchýlila jen tehdy, pokud by Američany předložená mírová dohoda byla „strašná“.
„Pro ruskou ekonomiku jsou klíčové finanční, nikoliv obchodní sankce. Mezi ně lze zařadit dolarové platby, které by Spojené státy mohly jednostranně uvolnit,“ řekl Novinkám ekonom UniCredit Pavel Sobíšek.
Podle něj by každé zmírnění sankcí Rusku pomohlo, a to jak přímo ukončením jeho izolace na mezinárodním finančním trhu, tak nepřímo potvrzením, že část demokratického světa akceptuje jeho politiku agresora.
Podle ekonoma České spořitelny Michala Skořepy by se v případě zrušení sankcí ze strany USA evropským firmám rozšířil prostor pro obcházení evropských sankcí s pomocí amerických prostředníků.
„Mám podezření, že pokud by USA skutečně plošně zrušily své sankce, EU by se snažila pod nějakou záminkou své sankce nikoliv eskalovat, ale rychle zrušit také, aby při obnovování obchodních styků s ruským trhem neujel evropským firmám vlak,“ uvedl.