Článek
Důvodem, proč se počet bezproblémových domácností příliš nezvýšil, je růst cen, zejména bydlení, energií a nákladů na dopravu. Rostou i ceny potravin a dalších životních potřeb.
Domácnosti mají i představu, kolik by pro finanční klid a pocit, že se svými příjmy vyjdou, potřebovali měsíčně navíc. Podle nejnovější studie společnosti Partners by rodiny finančně uklidnilo, kdyby jejich příjem stoupl v průměru ještě zhruba o dalších 13 tisíc korun. Třetina dotázaných domácností by se ale spokojila i s příjmem vyšším o pět tisíc korun.
Na co nezbývá
Hlavní rozdíl mezi tím, zda se rodina cítí bohatá, či chudá, není v Česku rozhodně pocit hladu či nedostatek oblečení. Na základní potřeby mají prakticky všichni, Česko v počtu oficiálně chudých (10 procent obyvatel, tedy méně než milion osob) zaujímá jednu z posledních příček v Evropské unii.
Peníze z důchodu mi stačí, ale prakticky nic neušetřím. Vše, co dostanu, vydám za léky, potraviny, nájem
Základní potřeby, jako je jídlo či oblečení, zvládá z příjmu pokrývat 92 procent domácností, uvádí CVVM. Téměř čtyři pětiny lidí rovněž nemají potíže s úhradou zdravotní péče, léků a zdravotních pomůcek. Příjem také většinou stačí na financování zájmů a koníčků a polovina domácností zvládá nakupovat i kvalitnější potraviny.
Rodiny většinu svých příjmů utratí za běžná vydání. Problémy, ale i subjektivní pocity nedostatku peněz zaznamenávají analytici tehdy, kdy výdaje překračují běžný provoz domácností. Proto například nečekaný výdaj 10 tisíc by podle Českého statistického úřadu ekonomicky dostal do problémů na 30 procent domácností.
„Peníze z důchodu mi stačí, ale prakticky nic neušetřím. Vše, co dostanu, vydám za léky, potraviny, nájem,“ potvrdila Právu pětasedmdesátiletá Zdena z Prahy. Individuální pocit, že domácnost nemá dostatek peněz, proto podle CVVM, ale i ekonomických analytiků vyplývá z toho, že domácnosti nic z běžného příjmu neušetří či nemohou podporovat finančně své děti, trávit dovolenou v zahraničí, a především nakupovat luxusní zboží.
Tři čtvrtiny lidí si ze svého příjmu luxusní zboží dovolit nemohou, konstatuje studie CVVM. To jsou ale podle psychologů zbytné výdaje, které nepodmiňují kvalitu života.