Článek
Celkový zisk po zdanění skupiny RWE v ČR se loni snížil na 14,53 miliardy korun, což je o 36 procent meziročně méně. Tržby se díky chladnému počasí naopak zvýšily o osm procent na 147,51 miliardy korun.
"RWE Transgas čelil znevýhodnění dlouhodobých kontraktů vůči nákupům zemního plynu na spotových trzích. Tento fakt spolu se sílící konkurencí pak vedl ke ztrátám zákazníků u našich regionálních plynárenských společností," uvedl předseda představenstva RWE Transgas Martin Herrmann.
Problémy s Gazpromem
Kvůli nevýhodným dlouhodobým kontraktům vyvolalo RWE loni jednání se společností Gazprom export o změně kupní ceny plynu tak, aby odrážela podmínky na trhu. "Nedostatek pokroku v těchto jednáních nás loni v prosinci donutil zahájit rozhodčí řízení," dodal Herrmann.
RWE je nejsilnějším hráčem na tuzemském trhu s plynem. Na konci loňského roku dodávala firma zemní plyn téměř 2,2 miliónu zákazníků.
Červnové zdražení
Od června začne RWE Transgas domácnostem zdražovat zemní plyn v průměru o 9,5 procenta. Průměrná domácnost tak zaplatí asi o 200 korun měsíčně navíc. Za cenovým nárůstem stojí podle společnosti především dramatický skok cen ropy v posledním půlroce.
Domácnosti, které plynem pouze vaří, si měsíčně připlatí devět Kč. Rodiny, které plyn používají na vaření a ohřev vody, zaplatí měsíčně o 69 Kč více, ročně tedy asi o 840 Kč navíc. Lidé žijící v bytě, kteří plynem vaří, ohřívají vodu a topí, zaplatí za měsíc o 206 Kč navíc, za rok asi o 2500 Kč více než nyní. Domácnosti v rodinných domech, které plynem vaří, ohřívají vodu a topí, vyjde plyn od června o 304 Kč dráž, ročně tedy asi o 3600 Kč navíc.