Článek
Výrobci zdražení odůvodňují rostoucími cenami surovin, které se odvíjejí od dolaru, vůči němuž se rubl „téměř beznadějně“ propadá, obchodníci k tomu přidávají růst cen obalových materiálů a nákladů na dopravu.
„Mouka za listopad podražila o 22 procent, od začátku roku o 50,“ napsal Kommersant s odvoláním na údaje výrobců.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Rusy ale podle listu čeká zdražování všech potravin, které souvisí s propadem rublu i potravinovými sankcemi. „Vlastně už to začalo. Pohanka za minulý týden zdražila o 5,7 procenta, vejce o 4,5 procenta, zelenina a ovoce v průměru o 2,5 procenta,“ uvedl Kommersant.
Rubl dál klesá
Rubl pokračuje ve výrazném propadu i v pátek, nedokázala tomu zabránit ani čtvrteční podpora ruské centrální banky.
Krátce po zahájení pátečního obchodování se kurz ruské měny k americkému dolaru přiblížil hranici 57 rublů za dolar a sestoupil k americké měně na nové historické minimum. Dolů míří i ruské akcie, které sledují pokles cen ropy na světových trzích.
Ruská centrální banka ve čtvrtek zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod, aby podpořila domácí měnu a zbrzdila inflaci. Rubl od začátku roku ztratil více než 40 procent. Oslabuje jej prudký pokles cen ropy na světových trzích i vliv západních sankcí uvalených na Rusko kvůli jeho politice vůči sousední Ukrajině.