Článek
Mnozí z ruských magnátů, kteří si přišli díky dividendám na nemalé peníze, mají úzké vazby na prezidenta Vladimira Putina, přičemž se mezi ně řadí i ti, na které byly uvaleny západní sankce kvůli válce, která trvá už třetím rokem, napsal Bloomberg.
Největší výplatu ve zmíněném období inkasoval klíčový akcionář a bývalý prezident ropného gigantu Lukoil Vagit Alekperov, který si přišel přibližně na 186 miliard rublů (49,3 miliardy Kč). Alekperov je na sankčním seznamu Velké Británie a Austrálie, americké a evropské sankce se ho zatím netýkají.
Na dalších místech v žebříčku sestaveného Bloombergem se umístili miliardáři Alexej Mordašov (148 miliard rublů) z ocelářské a těžební společnosti Severstal a Vladimir Lisin (121 miliard rublů), který vlastní jinou ocelářskou společnost, Novolipetsk Steel. Mordašov je pod sankcemi USA, Velké Británie a EU, na Lisina se nevztahují žádné sankce.
The Insider: Malťan Zolotarjov čile obchoduje s ruským armádním šrotem, na sankčních seznamech ale chybí
Na téměř 80 miliard rublů dosáhl prostřednictvím dividend ze společností Novatek a Sibur Putinův spojenec Gennadij Timčenko a 23 miliard získala také Putinovi blízká osoba - Taťána Litviněnková, která získala podíl v chemické společnosti PhosAgro předtím, než na jejího manžela Vladimira v roce 2023 uvalily USA sankce, upozornila agentura.
Západní země v čele s USA uvalily na Rusko po jeho útoku na Ukrajinu v únoru 2022 rozsáhlé sankce. Mnoho ruských společností tak kvůli obavám z možného ekonomického kolapsu pozastavilo výplatu dividend. Ruská ekonomika se ale po počátečním šoku vzpamatovala a i díky silné orientaci na obranný průmysl vykazuje v posledních čtvrtletích růst. V letošním prvním kvartálu vzrostl hrubý domácí produkt země o 5,4 procenta.
Vývozci komodit se po zavedení sankcí postupně přizpůsobili novým podmínkám a našli si alternativní trhy v Číně a Indii. I díky tomu nakonec výplaty dividend zase obnovili.
Investují jen doma
Ve druhé polovině roku a v roce 2025 ale může ruská ekonomika čelit značným problémům, které mohou přimět vládu ke zvýšení daní, uvedl Chris Weafer, generální ředitel společnosti Macro-Advisory. Pro mnoho majitelů firem „je tak lepší vybrat peníze hned než riskovat, že o ně příští rok přijdou na daních“, řekl.
Oligarchové se ovšem potýkají s problémem, kam peníze z dividend investovat. Sankce donutily mnohé z nich obrátit se na domácí trh, což se ukázalo i na datech moskevské burzy za květen, kdy soukromí investoři investovali celkem 116,3 miliardy rublů, což je zatím letošní rekord.
Investice do ruského průmyslu v prvním čtvrtletí meziročně vyskočily o 14,5 procenta na rekordních téměř šest bilionů rublů, ukázaly údaje centrální banky. Domácí příležitosti jsou však omezené. „Panuje příliš mnoho nejistoty na to, aby magnáti uskutečnili velké investice,“ podotkl Weafer s tím, že lákavější variantou jsou vysoké úroky na rublových vkladech u tuzemských bank.