Článek
Cena ropy se zvyšuje především kvůli vysoké poptávce, která díky takřka synchronnímu růstu ve všech ekonomických centrech světa přichází ve značných objemech. Na začátku roku se přitom barel WTI prodával kolem 30 dolarů. Meziročně je cena dokonce vyšší o více než 80 procent. Blízko maximálních úrovní je zemní plyn.
Analytik Phil Roberts z Barclays Capital tvrdí, že čím déle se cena udrží nad 47 dolary, tím pravděpodobnější je, že zakrátko "vystřelí" až k 75 dolarům za barel.
Hlavní příčinou je vysoká poptávka
Hlavním důvodem zdražování ropy je vysoká poptávka v největších hospodářských centrech světa, tedy v Severní Americe, jihovýchodní Asii, především Č9ně a Indii, i v Evropě. Těžební kapacity zemí ropné kartelu OPEC už rostoucím ekonomikám nestačí.
"Velkým zklamáním bylo nedávné zveřejnění zásob ropných derivátů v USA, hlavně topného oleje. Blíží se totiž topná sezóna na severní polokouli," řekl analytik Colosseum Tomáš Marhoun. Důvodem je také napětí ve světě a nejisté dodávky z Blízkého východu, nově se ale jako problém ukazuje i Nigérie, kde tamní odbory těžařských společností vyhrožují stávkou.
Ke zdražení ropy Brent přispěla podle Marhouna také jednání norských zaměstnanců ropných společností s vedením, kdy pohrozili stávkou.
Letošní zima se prodraží
Nezvyšuje se jen cena ropy, ale i dalších energetických komodit. Na maximum se před začínající zimou dostal například topný olej. Cena nejbližšího termínového kontraktu na burze v Londýně vzrostla na 1,4806 dolaru za galon, kde ještě nikdy nebyla.
Topný olej využívají k vytápění zejména domácnosti v USA. Paliva ale zdražují i v jiných zemích, včetně České republiky.