Článek
Za meziměsíčním poklesem růstu průmyslových cen stály zejména nižší ceny ropných rafinovaných produktů. Téměř o procento nižší například byly ceny chemických látek a chemických přípravků a základních farmaceutických výrobků.
Meziroční vývoj v průmyslu ovlivnily například ceny oprav, údržby a instalace strojů a zařízení, které se zvýšily o 4,9 procenta. Stejný růst zaznamenaly také chemické látky a přípravky. Zdražily také počítače, elektronické a optické přístroje, motorová vozidla nebo elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch.
Naopak méně než loni v srpnu platily podniky za výrobky z papíru, dřevo, základní kovy a o 15,7 procenta klesly ceny ropy a zemního plynu. Potravinářské výrobky zlevnily o 1,7 procenta.
V zemědělství se ceny v rostlinné výrobě snížily o 3,6 procenta, v živočišné výrobě byly o 3,2 procenta vyšší. Brambory zlevnily o 12,7 procenta, čerstvá zelenina o 9,6 procenta a obiloviny o 7,9 procenta. Ovoce zdražilo o čtvrtinu a olejniny o 4,3 procenta. Ceny skotu byly vyšší o 8,2 procenta a ceny mléka o 11,3 procenta. Vejce zlevnila o 13,6 procenta, prasata o 10,8 procenta a drůbež o 2,7 procenta.
Statistici zveřejnili také ceny stavebních prací, které meziročně stouply o 1,7 procenta, v meziměsíčním srovnání byly vyšší jen o desetinu procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se meziročně nezměnily, dodali statistici.
Ceny tržních služeb pro podniky meziročně vzrostly o 3,4 procenta, meziměsíčně o 0,5 procenta.