Článek
„Jen za tento týden jsme museli stáhnout kolem dvanácti nabídek od ruských vlastníků. Přistoupili by i na slevy, jenže se nedostanou k penězům. Pokud jsou registrováni na Kypru, tak ani tam už nemají jistotu, že banky peníze nezablokují,“ popsal Právu Alexandr Mizjuk, šéf jedné z kanceláří realitní sítě Re/Max, který má české občanství a je původem z Ukrajiny.
Jak připomněl, i banky na Kypru se ptají na původ peněz z prodejů a důsledně prověřují ruské vlastníky, zda se na ně nevztahují sankce.
Návrh Polska na obchodní blokádu Ruska je nerealistický, myslí si Stanjura
„Ruští majitelé nyní stáhli nemovitosti z nabídky. Bojí se o peníze z prodeje,“ potvrdil Právu šéf české společnosti B Nemovitostní investice Vladimír Brůna.
V prvních dnech války to ještě bylo jiné. I ve veřejné nabídce se objevilo několik objektů vhodných jako ubytovna v Karlovarském kraji za až poloviční ceny proti tržním. Do druhého dne byly pryč. Šlo o ubytovnu v Nové Roli a činžovní dům v Karlových Varech v Chebské ulici. Někteří zájemci ani nestihli přijet na prohlídky.
Unie zvažuje podporu Ukrajiny z majetků sankcionovaných Rusů
„Bezprostředně po začátku konfliktu na Ukrajině se objevily zajímavé nemovitosti od rusky hovořících majitelů. Tyto rychlé prodeje se ale většinou ani neobjeví ve veřejné nabídce a jsou směrovány rovnou na investory. Není čas nemovitost fotit, inzerovat a dělat prohlídky,“ potvrdil Brůna. Prodávající pak podle něho okamžitě po prodeji měnili koruny na dolary.