Článek
Ruský soud firmě ČEZ také pohrozil pokutou 57,7 milionu eur (1,4 miliardy Kč) v případě, že jeho zákaz poruší, napsala TASS. Minulý týden ruský soud zakázal arbitrážní řízení také slovenské společnosti Západoslovenská energetika (ZSE) a tento týden rakouské OMV.
ČEZ loni v únoru zahájil proti Gazpromu v Ženevě arbitrážní řízení z důvodu krácení dohodnutých dodávek plynu, od ruského podniku žádá náhradu škody za více než miliardu korun. Ruská plynárenská společnost pak letos v dubnu požádala ruský arbitrážní soud, aby zakázal české společnosti pokračovat v řízení u mezinárodního arbitrážního soudu.
Situace kolem obchodu s plynem se zkomplikovala, když ruská vojska v únoru 2022 vpadla na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.
Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž upozornil, že Gazprom je vázán rozhodčí doložkou, kterou v minulosti s českou firmou uzavřel. „Podle ní se veškeré spory mezi společnostmi ČEZ a Gazprom související s dodávkami plynu budou řešit v arbitráži u ICC,“ podotkl Kříž.
Gazprom už dříve podal u ruského soudu žaloby na řadu dalších evropských firem. Ve všech případech dosáhl zákazu pokračování arbitráže. Jsou mezi nimi německé firmy Uniper Global Commodities a Metha-Methanhandel, česká NET4GAS, ukrajinský Naftogaz, nizozemská firma Gasunie Transport Service, provozovatel plynovodu BBL mezi Británií a Nizozemskem či polsko-ruská firma Europol GAZ, která vlastní polský úsek plynovodu Jamal-Evropa, dodal TASS.