Článek
Petrohradský soud zároveň stanovil, že v případě porušení jeho rozhodnutí by NET4GAS měla ruské firmě vyplatit 112,96 milionu eur (2,9 miliardy Kč). Jelikož ale o tom nerozhodl žádný nezávislý mezinárodní soud, zůstává otázkou, nakolik je pro NET4GAS případná údajná pokuta závazná a kdo a jak by ji po české státní firmě vymáhal.
„Arbitrážní soud stanovil: zakázat společnosti NET4GAS pokračovat v řízení u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky v tomto procesu. V případě, že ze strany společnosti NET4GAS nedojde k splnění rozhodnutí Arbitrážního soudu města Petrohradu a Leningradské oblasti, se ve prospěch společnosti Gazprom Export přiznává 112 959 000 eur vyplacených v rublech podle kurzu ruské centrální banky v den výplaty,“ citoval TASS z rozhodnutí ruského soudu.
Proti verdiktu se lze odvolat k ruskému Arbitrážnímu soudu Severozápadního okruhu.
Společnost NET4GAS se ke sporu nevyjádřila, začátkem roku 2023 pouze uvedla, že neobdržela poslední měsíční platby od svého hlavního ruského partnera, které jí náležely na základě smluv s touto firmou. Název ruské firmy tehdy neuvedla, až později vyšlo najevo, že se jedná o Gazprom Export.
Český provozovatel přepravní plynové soustavy následně uvedl, že jednání s ruskou společností byla neúspěšná, a tak proti ní zahájil arbitráž.
Nejedená se o jediný spor, který české firmy s ruskou společností vedou. ČEZ podal žalobu na Gazprom v únoru 2023. Požaduje náhradu škody za krácení dodávek zemního plynu v roce 2022. Případ však neřeší ruský soud, nýbrž arbitráž Mezinárodní obchodní komory (ICC). Tribunál v Ženevě se zabývá tím, zda má ČEZ vůči Gazpromu skutečně nárok na dlužnou částku, jež podle ČEZ přesahuje jednu miliardu korun.