Článek
„Evropané dnes říkají, že neexistuje způsob, jak se vrátit k nákupu ruského plynu,“ řekl katarský ministr energetiky a zároveň generální ředitel státní energetické společnosti QatarEnergy. „Všichni máme to štěstí, že musíme umět zapomínat a odpouštět. A já si myslím, že se věci časem spraví… oni se z té situace poučí a pravděpodobně budou energii čerpat z rozmanitějších zdrojů,“ pokračoval Kaabí.
Evropa je dlouhodobě největším odběratelem většiny ruských energetických komodit, hlavně zemního plynu. Země Evropské unie dovoz energetických surovin z Ruska loni výrazně omezily a po brutální ruské invazi na Ukrajinu zavedly sérii sankcí namířených proti Moskvě. Invaze už si vyžádala tisíce lidských životů.
Ruská státní plynárenská společnost Gazprom začátkem tohoto měsíce uvedla, že loni vyvezla do Švýcarska a zemí EU zhruba o 55 procent zemního plynu méně. Snížení dovozu Evropě dramaticky zvýšilo náklady na energie. Zástupci odvětví těžby ropy a zemního plynu se zajišťují nové zdroje energie a snaží se podpořit alternativní dodávky.
Například Německo se loni v listopadu s firmou QatarEnergy dohodlo na dodávkách až dvou milionů tun zkapalněného zemního plynu (LNG) ročně. Začít s nimi chce od roku 2026, trvat by měly po dobu nejméně 15 let.