Článek
Uniklé dokumenty odhalují, že investice v hodnotě 141 miliard korun byly stejně jako u luxusních jachet směrovány přes společnosti na Britských Panenských ostrovech a Kypru. Důkazy, které analyzovala britská média včetně stanice BBC, ale naznačují, že byly řízeny z Velké Británie. Tím pádem by tam také měly být zdaněny.
Mělo se tak dít nejméně do roku 2022, kdy se Abramovič dostal do skupiny mocných spojenců Kremlu, na které v reakci na totální invazi na Ukrajinu dopadly sankce západních vlád.
BBC a Úřad pro investigativní žurnalistiku zjistily, že některé z peněz, které financovaly Chelsea FC v době, kdy ji Abramovič vlastnil, lze vystopovat zpět ke společnostem zapojeným právě do tohoto schématu.
Abramovič se vyhýbal placení DPH z jacht přes fiktivní pronájmy
Vyšetřování britských médií naznačuje, že investice byly provedeny společnostmi se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Zdá se ale, že byly téměř dvě dekády kontrolovány vysoce postaveným manažerem Eugenem Shvidlerem, pracujícím pro Abramoviče, který od roku 2004 sídlil v Anglii.
Analýza dokumentů naznačuje, že pokud by klíčová investiční rozhodnutí byla učiněna v Británii, oligarchovy společnosti by mohly dlužit více než 500 milionů liber na daních. Po započtení úroků a penále za opožděné platby by to mohla být až miliarda liber (30 miliard korun).
Oligarcha vinu odmítá
Oligarchovi právníci ale uvedli, že „vždy jednal podle rad nezávislého odborníka a daňového a právního poradce“.
Abramovič, který nyní údajně dělí svůj čas mezi Istanbul, Tel Aviv a ruské letovisko v Soči, popírá, že by věděl o jakékoli nezaplacené dani nebo byl za ni osobně zodpovědný.
Britský labouristický poslanec Joe Powell, který vede parlamentní skupinu pro spravedlivé zdanění, vyzval daňový a celní úřad, aby případ urychleně vyšetřily a získaly zpět „velmi významné částky, které by mohly být investovány do veřejných služeb“.
Ruskou dezinformační kampaň při moldavských volbách spolufinancoval Abramovič
Jádrem tohoto podvodného schématu měl být bývalý ředitel Chelsea FC, miliardář a podnikatel Eugene Shvidler. Ten ale rozhodnutí britské vlády uvalit na něj sankce kvůli jeho úzkým vazbám na Abramoviče zpochybňuje.
Po ruské invazi na Ukrajinu se Shvidler přestěhoval do USA, od roku 2004 do roku 2022 ale žil ve Velké Británii. Důkazy, že činil strategická rozhodnutí o investicích, podle daňových expertů silně naznačují, že společnosti měly platit britské daně.
Shvidlerovi právníci uvedli, že struktura investic byla předmětem velmi pečlivého a podrobného plánování předních daňových poradců.
Systém zahrnující investice Abramoviče do hedgeových fondů byl odhalen v obrovském úniku dat, která BBC a Úřad pro investigativní žurnalistiku zkoumaly více než rok.
Není neobvyklé, že se podniky legálně vyhýbají placení daní ze svých zisků tím, že investují ze společností v daňových rájích. Ty ale musí být řízeny a kontrolovány v zahraničí, kde jsou zaregistrovány. Pokud strategická rozhodnutí offshore společnosti přijímá někdo ve Velké Británii, její zisky by mohly být zdaněny, jako by se jednalo o britskou společnost.