Článek
Gazprom, jenž je největším světovým producentem zemního plynu, má již zajištěn čtvrtinový podíl na evropském trhu a Trinidad by pro něj byl příležitostí, jak zvýšit vliv také v USA. Asi dvě třetiny dodávek zkapalnělého zemního plynu totiž do Spojených států míří právě z karibského ostrovního státu. Očekává se navíc, že objem dodávek plynu z Trinidadu do USA v budoucnu ještě naroste.
Představitelé BP odmítli v souvislosti s nabídkou Gazpromu dát jakékoliv informace. Připustili jen debatu ohledně budoucí spolupráce. Na námluvy obou společností v karibské oblasti upozornil ovšem i ruský deník Vedomosti.
Gazprom vstoupil do spojenectví s britskou BP v září 2003, přičemž vznikla společnost TNK-BP. V rámci širší dohody pak letos ruský státní Gazprom od TNK-BP odkoupil sibiřskou těžební oblast Kovykta.
Podle některých zvěstí usiluje Gazprom, v kterém mnozí spatřují nástroj politiky Kremlu, o 50 procentní podíl v TNK-BP, jenž je v rukou místních investorů. BP proto možná chce Gazprom zastavit tím, že Rusům nabídne vstup do společných podniků, jejichž aktiva se mohou v přepočtu pohybovat okolo 61 miliard korun.