Článek
Před očekávaným Putinovým drtivým vítězstvím v březnových prezidentských volbách se vládní garnitura snaží krotit rostoucí spotřebitelské ceny. Centrální banka kvůli tomu před dvěma týdny zvýšila základní úrokovou sazbu na 16 procent.
Sám Putin se pak dokonce před dvěma týdny v přímém přenosu během obvyklé výroční tiskové konference lidem omluvil za výrazné zdražení vajec. Jejich cena od začátku roku vzrostla o 43 procent. Podle dat centrální banky navíc zdražování zrychluje, když se v týdnu do 18. prosince oproti tomu přechozímu cena zvýšila o 4,6 procenta.
Jako viníka zdražování Putin označil vládu, která podle něj „neschválila včas dovoz“. Zároveň dodal, že domácí produkce vajec se i přes vyšší poptávku nezvýšila. „Slibuji, že situace bude v nejbližší době napravena,“ řekl.
Putin nařídil převzít kontrolu nad největším ruským autobazarem
Jen několik hodin nato pak ministerstvo zemědělství oznámilo, že v první polovině příštího roku zruší dovozní cla na vejce a zároveň zvýší jejich dovoz ze „spřátelených“ zemí, které se nepřipojily k západním sankcím uvaleným kvůli válce, uvedl server The Financial Times (FT).
Mezi takové země se řadí Turecko a nově také Írán, odkud začne Rusko vejce dovážet, napsala agentura Interfax.
Ještě loni si přitom prezident ruské drůbežářské unie Vladimir Fisinin pochvaloval, že drůbežářský průmysl uspokojuje 100 procent domácí poptávky a navíc dodává produkty na export.
Rusové dováželi vejce i z Česka
Podle webu The Observatory of Economic Complexity, který sbírá a vizualizuje mezinárodní obchodní data, bylo Rusko v roce 2021 třetím největším dovozcem vajec na světě, přičemž nejvíce vajec země importovala z Francie, Německa, Běloruska, Turecka a z České republiky.
Ruskou ekonomiku letos ženou kupředu rekordní výdaje na obranu a rostoucí ceny na vývoz energií. I díky tomu letošní růst hrubého domácího produktu podle Putina dosáhne 3,5 procenta. Loni ekonomika klesla o 2,1 procenta.
I přes růst HDP se však ruská ekonomika přehřívá, protože závislost na dovozu a omezený přístup na světové trhy zvyšují inflaci, napsal FT. To ostatně potvrdila i sama centrální banka při posledním zvyšováním úrokových sazeb. „Zahraniční obchod a finanční omezení komplikují logistické řetězce a finanční vypořádání a oslabují poptávku po ruském vývozu,“ uvedla.