Článek
„Vzhledem k úrovni cen, která se vytvořila v důsledku západní politiky, nepociťujeme žádné rozpočtové ztráty,“ tvrdí Lavrov. „Naopak. Letos výrazně zvýšíme zisky z exportu svých zdrojů energie,“ dodal.
Evropská unie tento týden schválila šestý balík protiruských sankcí, kterými reaguje na ruskou invazi na Ukrajinu; součástí je zákaz dovozu většiny ruské ropy od přelomu roku. Moskva tento týden varovala, že sankce Evropské unie na dovoz ruské ropy zasáhnou globální trh s energiemi. Dodala nicméně, že Rusko může svůj vývoz ropy přesměrovat, aby omezilo vlastní ztráty.
„Ropa obecně nepodléhá politice, je po ní poptávka,“ řekl Lavrov. „Máme alternativní trhy, na kterých již zvyšujeme prodej,“ dodal.
Jedna z nejtvrdších sankcí. EU a Británie nebudou pojišťovat lodě s ruskou ropou
Do EU loni podle údajů Mezinárodní agentury pro energii (IEA) směřovala téměř polovina celkového vývozu ropy a ropných produktů z Ruska. Přesměrovat vývoz v takovémto množství na jiné trhy je v krátkém časovém horizontu velmi obtížné. Výrazně větší objemy ruské ropy odebírají momentálně zejména India a Čína.
Cena ruské ropy se vyjadřuje podle referenčního kontraktu na ropu Urals, což je směs ropy z několika ruských regionů. Ropa Urals byla v minulých letech vždy levnější než severomořský Brent, který je celosvětově považován za referenční typ, s kterým se cenově poměřují ostatní typy ropy v závislosti na kvalitě a dostupnosti.