Článek
Rusko zakázalo vývoz benzinu na šest měsíců od počátku března. Výjimku měla hospodářská unie vedená Moskvou a několik zemí, se kterými má Rusko uzavřené přímé mezivládní dohody o dodávkách pohonných hmot, jako je Mongolsko, upozornila agentura Reuters.
„Dočasný zákaz vývozu benzinu, který vstoupil v platnost 1. března, bude pozastaven kvůli nasycení domácího trhu a dokončení neplánované údržby v rafineriích,“ potvrdilo ministerstvo energetiky.
Podle zdroje má být rozhodnutí o pozastavení zákazu zveřejněno začátkem týdne. Časový rámec nového rozhodnutí nebyl zatím upřesněn.
Nemyslitelné, Rusku dochází zásoby benzinu, píše Politico
Podle ministerstva rafinerie a ropné sklady vytvořily zásoby motorového benzinu, které umožňují pokrýt potřeby domácího trhu. K 15. květnu podle ministerstva činily tyto zásoby 2,1 milionu tun motorového benzinu a 3,4 milionu tun nafty.
Rusko, které patří mezi největší producenty ropy na světě a které už přes dva roky vede válku proti sousední Ukrajině, už dříve zavedlo podobný zákaz od září do listopadu loňského roku. Cílem bylo řešit vysoké domácí ceny a nedostatek pohonných hmot.
Výjimku měli jen čtyři bývalí členové Sovětského svazu, kteří jsou členy Euroasijské hospodářské unie (EAHU) – Bělorusko, Kazachstán, Arménie a Kyrgyzstán. Ropa, ropné produkty a plyn jsou největší vývozní položkou Ruska a hlavním zdrojem devizových rezerv.
Největšími producenty benzinu v Rusku loni byly rafinerie v Omsku patřící firmě Gazprom Něfť, rafinerie NORSI firmy Lukoil v Nižním Novgorodu a rafinerie firmy Rosněfť v Rjazani. Rusko loni vyprodukovalo 43,9 milionu tun benzinu a vyvezlo přibližně 5,76 milionu tun, což bylo asi 13 procent produkce. Největšími dovozci ruského benzinu jsou především africké země, včetně Nigérie, Libye a Tuniska, a také Spojené arabské emiráty.