Článek
Rusko sice ještě předtím zvýšilo export, ale nižší ceny ropy na světových trzích a fakt, že surovinu samo nabízelo ještě levněji, zapříčinily, že mu příjmy z prodeje ropy minulý měsíc klesly o 700 milionů dolarů (bezmála 16 miliard Kč) na 15,8 miliardy USD (360 miliard Kč).
IEA nadále očekává, že cenový strop v příštím roce sníží těžbu ropy v Rusku o 1,4 milionu barelů denně.
„Zatímco nižší ceny ropy jsou vítanou úlevou pro spotřebitele, kteří čelí prudké inflaci, plný dopad embarg na dodávky ruské ropy a produktů se teprve ukáže,“ uvedla agentura.
Globální ekonomické problémy a obavy o poptávku v Číně, která je největším dovozcem ropy na světě, letos pomohly vymazat většinu z nárůstu cen ropy. IEA ale zároveň uvedla, že poptávka v některých oblastech byla překvapivě silná.
Čerstvé údaje přiměly Mezinárodní agenturu pro energii zvýšit odhad růstu poptávky po ropě v letošním roce o 140 000 barelů denně na 2,3 milionu barelů denně. Na příští rok pak odhad zvýšila o 100 000 barelů denně na 1,7 milionu barelů denně, což znamená celkovou poptávku 101,6 milionu barelů ropy denně.
„Jak procházíme zimními měsíci a směřujeme na trhu s ropou ve druhém čtvrtletí 2023 k těsnější bilanci, nelze vyloučit další zvýšení cen,“ dodala IEA.