Článek
Zavedení cenového stropu na ruskou ropu označil Novak za „naprostou absurditu“, která destabilizuje celé odvětví. Rusko podle něj nebude dodávat ropu a ropné výrobky zemím, které stanovení cenového stropu podpoří.
„Společnostem či zemím, které omezení zavedou, prostě nedodáme ropu a ropné výrobky, protože nebudeme pracovat podle netržních podmínek,“ řekl vicepremiér.
Upozornil, že ani jedna země z OPEC, a rovněž ani Indie a Čína nepodpořily myšlenku zavést cenový strop na ropu z Ruska. „Neslyšeli jsme od jiných producentů ropy, kteří jsou na trhu, ani jediný pozitivní ohlas na tuto absurditu, která se zvažuje,“ prohlásil Novak.
Uvedl rovněž, že ruské firmy jsou připraveny na prosincové embargo Evropské unie na dovoz ruské ropy a mohou zachovat těžbu na dosavadní úrovni. Podle vicepremiérovy prognózy může ke konci roku činit 520–525 milionů tun. Loni Rusko vytěžilo 524 milionů tun ropy.
Trh s energiemi v Evropě zamrzl a musíme ho opravit, řekl Síkela
Po Novakově prohlášení akcie společnosti Lukoil vzrostly o více než sedm procent, akcie Bašněfti o více než pět procent, napsal Kommersant.
Návrh na zavedení horní hranice ceny s cílem omezit příjmy Ruska se koncem června rozhodla zvážit skupina velkých světových ekonomik G7. V pátek 2. září mají možnost takového omezení posoudit ministři financí G7.