Článek
Právě ropa je platbou za zbraně a vojáky, které KLDR vyslala do Ruska, aby Moskvu podpořila v jejím válečném tažení na Ukrajině, řekli BBC přední odborníci a britský ministr zahraničí David Lammy.
Tyto dodávky porušují sankce OSN, které státům zakazují prodávat ropu Severní Koreji, s výjimkou malých množství. Mezinárodní společenství se tím snaží ochromit severokorejskou ekonomiku a zabránit jí v dalším vývoji jaderných zbraní.
V přístavu Vostočnyj na ruském Dálném východě od března zakotvilo více než 12 severokorejských tankerů, a to opakovaně, uvádí zpráva Open Source Centre. Ta pracuje mimo jiné s daty automatického identifikačního systému (AIS), který poskytuje informace o lokalizaci plavidel. Analýza registruje celkem 43 příjezdů severokorejských tankerů. Další snímky lodí na moři podle analýzy ukazují, že tankery přijíždějí prázdné, ale přístav opouštějí téměř plně naloženy.
Putinův dárek. Do KLDR cestoval vládním letounem lev a dva medvědi
„Desítky satelitních snímků s vysokým rozlišením, data AIS a snímky vydané námořními hlídkovými misemi pověřenými sledováním aktivit Severní Koreje proti sankcím OSN ukazují, jak severokorejské tankery opakovaně nakládají v ropném terminálu ruského přístavu Vostočnyj,“ stojí ve zprávě. Organizace žádala vysvětlení od ruského ministerstva zahraničních věcí, to ale na žádost neodpovědělo.
Severní Korea podle Rady bezpečnosti OSN dál nezákonně dováží zpracované ropné produkty v rozporu s rezolucemi rady. Spojené státy a Jižní Korea začátkem letošního roku spustily novou pracovní skupinu, jejímž cílem je zabránit Severní Koreji získávat ropu ze zdrojů, na které se vztahují mezinárodní sankce. Nejednotný postoj v RB OSN ale vrhá na budoucnost sankcí pochybnosti.
Kim může postupně Putinovi poslat až 100 000 vojáků
Vzhledem k restrikcím RB OSN uvaleným na severokorejské jaderné zbraně a vývoj raket nemůže KLDR dovézt více než 500 000 barelů ropných produktů ročně. Země ale potřebuje ropy výrazně více. Severní Korea je jedinou zemí na světě, která nesmí nakupovat ropu na volném trhu.
Pchjongjang a Moskva v posledních letech upevnily diplomatické a ekonomické vztahy, což vyvrcholilo červnovou návštěvou ruského prezidenta Vladimira Putina v Severní Koreji. Lídři obou zemí se tam dohodli na vzájemné obraně.
Vojenská spolupráce mezi Severní Koreou a Ruskem vzbudila na mezinárodní scéně obavy. Washington, Kyjev a Soul kritizují Severní Koreu hlavně za to, že do Ruska podle různých odhadů vyslala 10 000 až 12 000 vojáků.
Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja v říjnu prohlásil, že spolupráce armád Ruska a KLDR neporušuje mezinárodní právo. Pchjongjang dosud nepřiznal, že poskytuje Rusku vojenské vybavení a vojáky na podporu bojů proti Ukrajině. Uvedl nicméně, že jakýkoli takový krok by byl v souladu s mezinárodním právem.