Článek
Vyšší ceny ropy a příjmy z daní letos pomohly ruské vládě rozpočtový deficit snížit. „Přicházejí další příjmy z odvětví mimo ropu a plyn, ekonomika funguje a tempo růstu nám umožňuje mluvit o vyšších rozpočtových příjmech,“ uvedl Siluanov.
Podle údajů ministerstva financí za leden až říjen činil deficit ruského rozpočtu 1,24 bilionu rublů (315,9 miliardy Kč), což je 0,7 procenta HDP. Ruský rozpočtový plán počítá na letošní rok se schodkem 2,93 bilionu rublů, tedy dvě procenta HDP.
Státní duma, což je dolní komora ruského parlamentu, minulý týden schválila největší rozpočet federální vlády, který počítá se zvýšením výdajů přibližně o 25 procent.
Rusko plánuje zvýšit příští rok rozpočtové výdaje o 26 procent
Rekordní částky budou směřovat do obrany. Celkové výdaje v příštím roce mají činit 36,66 bilionu rublů a rozpočtový deficit 0,8 procenta HDP.
Ruská ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 5,5 procenta. Tempo růstu zrychlilo ze 4,9 procenta ve druhém čtvrtletí.
Ředitel evropského odboru Mezinárodního měnového fondu (MMF) Alfred Kammer v říjnu řekl, že krátkodobý hospodářský růst v Rusku v současnosti podporují rozsáhlé vojenské výdaje, dlouhodobější vyhlídky ruské ekonomiky označil za pochmurné.
MMF v říjnu předpověděl, že ruská ekonomika za letošní rok vykáže díky vojenským výdajům a odolné spotřebě růst o 2,2 procenta. V příštím roce však měnový fond očekává zpomalení hospodářského růstu na 1,1 procenta.
Rusko se kvůli útoku na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých sankcí ze strany Evropské unie, Spojených států i dalších západních zemí. Loni ruská ekonomika podle MMF klesla o 2,1 procenta.
Prognózy včetně odhadů ruských úřadů přitom těsně po začátku útoku ruských vojsk na Ukrajinu předpovídaly, že ruská ekonomika vykáže za rok 2022 více než desetiprocentní pokles.