Článek
Bankovní dohled ECB vyzval všechny banky s významnou expozicí vůči Rusku, aby urychlily úsilí o snížení rizika stanovením jasného plánu, jak svou působnost v Rusku omezit a nakonec ruský trh zcela opustit.
„Raiffeisen Bank je nucena snížit objemy půjček, aby splnila pokyny ECB, podle kterých musí RBI Group do roku 2026 snížit velikost úvěrového portfolia v Rusku o 65 procent,“ uvedla ruská součást rakouské banky v odpovědi na dotazy na svém chatu zákaznické podpory.
„V praxi to znamená, že se v následujících měsících zpřísní úvěrová politika a výrazně klesne míra schvalování, nemluvíme však o úplném zastavení úvěrování. Děláme vše, co je v našich silách, abychom udrželi tento finanční produkt dostupný pro naše zákazníky,“ dodala.
Od konce února 2022, kdy Moskva zahájila vojenskou invazi na Ukrajinu, už banky z eurozóny snížily svou expozici vůči Rusku o více než polovinu. Kritice čelí zejména Raiffeisen, protože zisky z podnikání v Rusku výrazně zvýšila. Washington dokonce RBI varoval, že by jí mohl být kvůli obchodování s Ruskem omezen přístup do amerického finančního systému.
Britský list Financial Times (FT) na konci května napsal, že řada západních firem v Rusku stále zůstává, a to navzdory dříve ohlášeným plánům na odchod z tohoto trhu. Důvodem jsou rostoucí překážky pro opuštění Ruska, ale i fakt, že aktivita ruských spotřebitelů se zotavuje. FT jmenoval firmy jako Avon Products, Air Liquide či Reckitt.