Článek
Ve středu kolem 13:00 SEČ vykazoval kurz 111 rublů za dolar, což oproti předchozímu dni značilo nárůst o 5,3 procenta, ukazují data na serveru Investing.com. Na takové úrovni byl rubl naposledy v březnu 2022, tedy měsíc po začátku války na Ukrajině.
Hranici 100 rublů za dolar, což je pro obyčejné Rusy psychologicky důležitá hranice, měna prolomila už minulý týden v úterý.
Podle analytiků stojí za výrazným oslabováním rublu nové americké sankce z minulého týdne, které jsou namířené na desítky ruských finančních institucí. Týká se to i Gazprombanky, jedné z posledních velkých ruských bank, na které dosud sankce uvaleny nebyly, uvedl server Wall Street Journal.
Nová omezení pro Gazprombanku by mohla ublížit i zahraničním kupcům v Rusku. Problém to může představovat například pro některé státy Evropské unie, které od Ruska stále odebírají zemní plyn. Znemožnění plateb sankcionované Gazprombance tak může potenciálně vést k ukončení dodávek plynu.
Slabší rubl sice zvyšuje ruské příjmy z exportu denominovaného v rublech, což pomáhá vládnímu rozpočtu. Na druhou stranu je to pro Moskvu špatná zpráva pro boj s inflací, kterou ženou nahoru zvýšené výdaje na financování války na Ukrajině.
Míra inflace v Rusku v současnosti dosahuje 8,5 procenta. Ruská centrální banka se ji snaží krotit zvyšováním základní úrokové sazby. Tu v říjnu zvedla na 21 procent, přičemž ve hře je další navýšení na prosincovém zasedání banky.