Hlavní obsah

Rubl padá

Ruská měna dál padá a momentálně je vůči té americké nejslabší od března 2022. Ve středu kurz rublu kvůli obavám z nových amerických sankcí přesáhl hranici 110 rublů za dolar. Měna začala výrazně oslabovat v polovině listopadu.

Článek

Ve středu kolem 13:00 SEČ vykazoval kurz 111 rublů za dolar, což oproti předchozímu dni značilo nárůst o 5,3 procenta, ukazují data na serveru Investing.com. Na takové úrovni byl rubl naposledy v březnu 2022, tedy měsíc po začátku války na Ukrajině.

Hranici 100 rublů za dolar, což je pro obyčejné Rusy psychologicky důležitá hranice, měna prolomila už minulý týden v úterý.

Podle analytiků stojí za výrazným oslabováním rublu nové americké sankce z minulého týdne, které jsou namířené na desítky ruských finančních institucí. Týká se to i Gazprombanky, jedné z posledních velkých ruských bank, na které dosud sankce uvaleny nebyly, uvedl server Wall Street Journal.

Nová omezení pro Gazprombanku by mohla ublížit i zahraničním kupcům v Rusku. Problém to může představovat například pro některé státy Evropské unie, které od Ruska stále odebírají zemní plyn. Znemožnění plateb sankcionované Gazprombance tak může potenciálně vést k ukončení dodávek plynu.

Slabší rubl sice zvyšuje ruské příjmy z exportu denominovaného v rublech, což pomáhá vládnímu rozpočtu. Na druhou stranu je to pro Moskvu špatná zpráva pro boj s inflací, kterou ženou nahoru zvýšené výdaje na financování války na Ukrajině.

Míra inflace v Rusku v současnosti dosahuje 8,5 procenta. Ruská centrální banka se ji snaží krotit zvyšováním základní úrokové sazby. Tu v říjnu zvedla na 21 procent, přičemž ve hře je další navýšení na prosincovém zasedání banky.

Strašák inflace Rusku zatápí. Muselo zvednout úrokovou sazbu ještě výš než na začátku války

Ekonomika

Výběr článků

Načítám