Článek
V den ruské invaze na Ukrajinu, 24. února 2022, zažil rubl prudký pokles na 113 rublů za dolar. Ruská centrální banka a ministerstvo financí ale postupně domácí měnu stabilizovaly a už v červenci byla na 50 rublech za dolar.
Nicméně od té doby, co západní země uvalily koncem loňského roku cenový strop na ruskou ropu, začal rubl znovu postupně oslabovat, upozornila agentura Reuters.
V pátek dokonce ruská měna oslabila o více než dvě procenta, tedy nejvýrazněji od začátku roku, a propadla se až na 83,5 rublu za dolar. Vůči euru se hodnota snížila na 91,3 rublu za euro.
Ruská Sberbank očekává prudký růst zisku, navrhuje vyplatit rekordní dividendy
Obchodníci uvedli, že ruská měna je pod tlakem kvůli prodeji západních aktiv domácím investorům. Transakce podnítila poptávku po dolarech a nižší ceny ropy v březnu Rusku snížily příjmy z vývozu.
Nejvíce denní propad rublu ovlivnila transakce ve výši 1,21 miliardy dolarů (téměř 26 miliard Kč) odeslaná ropné společnosti Shell, která prodala svůj podíl v plynárenském projektu Sachalin-2 na Dálném východě. Objem denní směny mezi rublem a dolarem totiž činí asi jednu miliardu dolarů, což je výrazný pokles ve srovnání s dobou před válkou, kdy se denně obchodovaly více než tři miliardy dolarů.
„Nákup pro obchod se Shellem je hlavním důvodem (oslabení),“ uvedl pod podmínkou zachování anonymity obchodník v jednom z největších moskevských obchodních center.
Trh podle něj očekává, že rubl v příštích dnech a týdnech vůči dolaru posílí, protože ruské firmy nakupují rubly kvůli placení daní a kvůli vyšším cenám ropy. „Očekáváme prudké posílení rublu, například o dvě procenta nebo více,“ uvedl.
Podle výpočtů agentury Reuters je rubl ohledně výkonu letos třetí nejhorší světovou měnou. Hůře si vede jen egyptská libra a argentinské peso.