Článek
Celkové příjmy meziročně stouply o 6,5 miliardy na 482,8 miliardy korun a celkové výdaje o 19 miliard na 504,9 miliardy korun.
Meziroční srovnání je podle ministerstva stále ovlivněnou vysokou srovnávací základnou z loňského roku. Ta byla způsobena zejména výběrem spotřebních daní u tabáku a zadrženými nadměrnými odpočty u daně z přidané hodnoty. Navíc loni v únoru rozpočet zaznamenal mimořádný příjem z aukce kmitočtů 8,5 miliardy korun. "Bez těchto vlivů by růst celkových příjmů byl daleko vyšší," uvedl úřad.
Celkové daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení ke konci května meziročně klesly o 5,5 miliardy na 370,9 miliardy korun. Samotný výběr pojistného na sociální zabezpečení meziročně stoupl o 8,3 miliardy na 164,8 miliardy korun.
Klesl výběr spotřební daně i DPH
Inkaso spotřební daně meziročně kleslo o 7,1 miliardy na 54 miliard korun především kvůli loňskému předzásobení tabákovými výrobky. Výběr DPH meziročně klesl o 7,2 miliardy na 89,8 miliardy korun.
"Postupné vyplácení zadržených nadměrných odpočtů v roce 2014 bude v průběhu roku snižovat negativní meziroční vývoj inkasa, který byl nejvíce zaznamenán v prvních měsících tohoto roku," sdělilo MF.
Kalousek: Babiš neumí vybrat daně
Opozice označila poslední čísla za neúspěch Babišova resortu.
"Zatímco ekonomika dynamicky roste, schopnost ministra financí vybírat z tohoto nárůstu odpovídající daně, klesá mnohem rychleji. Letošní schodek k 1. 6. je dvakrát horší než v loňském roce, byť ekonomický růst je dvakrát lepší. Neschopnost ministra financí vybírat daně už ohrožuje nejen státní rozpočet, ale i provoz krajů a obcí," řekl bývalý ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Ve výdajích tvořila největší položku tradičně výplata sociálních dávek. Proti loňsku bylo vyplaceno o 3,2 miliardy korun více, tedy 201,6 miliardy korun. Na zvýšení se podílí nejvíc růst výdajů na důchody o 2,8 miliardy korun.