Článek
Vláda zatím rozhodla o stavbě dvou bloků v Dukovanech, řekl premiér Petr Fiala (ODS). Rozhodnutí bylo podle něj jednohlasné.
Kabinet bude také jednat s vítězným KHNP o opci na další až dva reaktory v Temelíně. Opci bude možné uplatnit v příštích třech až pěti letech. Nabídka korejské firmy byla podle něj lepší prakticky ve všech hodnoticích kritériích.
Aktuálně nabízená cena za jeden blok při výstavbě celkem dvou reaktorů od KHNP je 200 miliard korun, řekl Fiala. Jde o sumu v současných cenách. Analytici odhadovali náklady na jeden blok od 250 do 400 miliard korun.
„Úspora na jeden blok představuje při stavbě dvou bloků kolem dvaceti procent,“ prohlásil premiér.
Vláda podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) chtěla dosáhnout nejvýhodnější možné ceny tak, aby byla elektřina vyráběná v nových blocích co nejlevnější. Druhým cílem byla nabídka, kdy se dodavatel jednoznačně zaručí, že práci dokončí podle harmonogramu a za nabídnutou cenu.
„A KHNP nabídla zdaleka nejširší záruky za to, že podmínky dodrží,“ prohlásil ministr.
Dodal, že jaderné elektrárny v současnosti vyrábí asi 30 procent spotřeby elektřiny v Česku a do budoucna to má být až polovina.
„Dva bloky potřebujeme, každý vyrobí asi 12 procent spotřeby,“ uvedl Síkela.
Zakázky pro firmy za víc než 200 miliard
České firmy se podle dřívějších prohlášení představitelů obou firem budou na celkové hodnotě tendru podílet asi ze 65 procent. Při výši zakázky 400 miliard to odpovídá 260 miliardám korun.
Řada z nich má podepsaná memoranda nebo smlouvy o smlouvách budoucích s oběma účastníky tendru. Bylo tak jasné, že se budou stavby účastnit, ať vyhraje kterýkoli z uchazečů.
Byznys za stovky miliard. České firmy vzhlížejí k jádru
To je případ třeba plzeňské Škody JS, která v závislosti na úrovni zapojení do tendru očekává zakázky v řádu několika miliard korun. Podobně Sigma Group se má podílet na dodávkách čerpadel za vyšší stovky milionů korun a příbramský ZAT by měl dodat části řídicích systémů pro primární i sekundární okruhy elektrárny za několik stovek milionů korun.
Plzeňská Doosan Škoda Power zase dodá turbínu, případně i celou strojovnu. Zakázka se může podle zapojení pohybovat od jednotek miliard až po více než deset miliard korun.
Tendr vypsal ČEZ prostřednictvím své stoprocentní dcery Elektrárna Dukovany II v březnu 2022, účastnily se ho EDF, KHNP a severoamerický Westinghouse. Úvodní nabídky podaly firmy na podzim 2022. ČEZ je loni v květnu vyzval k vylepšení a podání finálních nabídek. Ty firmy odevzdaly na konci října 2022. Spolu s tím uchazeči podali i nezávazné nabídky na další tři reaktory.
Vláda na začátku roku po prostudování nabídek vyzvala EDF a KHNP k podání závazných nabídek ke stavbě až čtyř nových reaktorů, po dvou v Dukovanech a v Temelíně. Zdůvodnila to tím, že z nezávazných nabídek vyplývalo, že při stavbě více bloků by jeden reaktor vyšel až o čtvrtinu levněji.
Nevyzvala naopak Westinghouse, který podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) nepodal závaznou nabídku ani na jeden soutěžený dukovanský blok.
Smlouvu s vítězem tendru by měl ČEZ podepsat příští rok.
Stavba má podle harmonogramu začít v roce 2029 a do zkušebního provozu by měl být blok uveden v roce 2036.