Článek
Většinu z tohoto nárůstu tvořily právě úvěry na bydlení. Objem poskytnutých hypotečních úvěrů se zvýšil o 25,7 miliardy korun, a navázal tak na mimořádně silný nárůst z předchozího kvartálu.
„Nemovitosti přitom dál zdražovaly,“ upozorňuje předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.
Zdražování zatím příliš nestraší
Meziroční růst nabídkových cen nemovitostí dosáhl ve druhém čtvrtletí 9,5 procenta. Nemovitosti zdražovaly hlavně v Praze. Také realizované ceny starších bytů zrychlily svůj růst poměrně výrazně. V celé ČR se meziročně zvýšily o 18,7 procenta a v Praze o 18 procent.
Celkově vzrostly spotřebitelské ceny ve druhém čtvrtletí o 2,3 procenta. Většině Čechů se však daří dobře. Obavy ze ztráty zaměstnání prakticky vymizely, na trhu chybí zhruba 200 tisíc pracovníků, růst mezd a platů zaznamenala jak soukromá, tak veřejná sféra.
„Lidé věří, že růst ekonomiky potrvá, důvěra v české hospodářství je velmi vysoká,“ konstatuje finanční poradce František Macháček.
Domácnosti zatím nestraší ani růst cen, i když například ceny másla se prudce zvýšily, což může signalizovat rychlejší zdražování i některých dalších druhů potravin. Celkově však cenová hladina zůstává poměrně nízká a nebudí obavy.
Z hlediska jednotlivých odvětví se letos daří hlavně službám. Významnou pozici nadále zastává zpracovatelský průmysl, v němž generovala kladné výsledky především výroba motorových vozidel, ale i subdodavatelské obory.
„Během prvního pololetí výrazně zrychlila tvorba nových pracovních míst. Na konci června jich úřady práce evidovaly 183 500. Na jedno místo připadalo 1,6 uchazeče o práci, což je nejméně od poloviny devadesátých let,“ říká analytik ČSÚ Jiří Kamenický.
Na vlně prosperity
Česko se podle analytiků veze na vlně hospodářské prosperity, která se projevuje i u našeho největšího obchodního souseda — Německa.
Češi se prostě nebojí zadlužit a utrácet, všude kolem sebe vidí, že ekonomika prosperuje. A že bude dlouho dobře, utvrzuje lidi i probíhající volební kampaň k říjnovým parlamentním volbám.