Článek
Britská energetická firma BP, jež si dávala za cíl v tomto desetiletí dvacetinásobně zvýšit výkon svých obnovitelných zdrojů na 50 gigawattů, v prosinci oznámila vyčlenění téměř všech větrných parků na moři do joint venture s japonskou firmou JERA.
Shell, který kdysi prohlašoval, že se stane největším světovým výrobcem elektřiny, téměř zastavil investice do větrných parků a v řadě zemí Evropy přestal prodávat elektřinu domácnostem. Byznys s elektřinou ukončil také v Číně.
Investice do obnovitelných zdrojů snižovala letos rovněž norská státní firma Equinor.
Shell nemusí drasticky snižovat emise, stížnost aktivistů odmítl soud
„Geopolitické napětí včetně války na Ukrajině, vysoké ceny ropy a očekávání investorů oslabily úsilí generálních ředitelů o přechod k nízkouhlíkové energetice,“ sdělil Reuters analytik Rohan Bowater ze společnosti Accela Research.
Dodal, že BP, Shell a Equinor omezily výdaje na obnovitelné zdroje o osm procent.
Roli sehrála i skutečnost, že akciím velkých evropských energetických podniků, které předtím masivně investovaly do obnovitelných zdrojů, se nedařilo tak jako jejich americkým rivalům Exxonn a Chevron, které se dál soustředily na ropu a plyn.
Letošní rok bude nejteplejší v historii a také emise skleníkových plynů budou podle prognóz rekordní. Kromě obratu evropských firem nepomůže boji proti oteplování ani návrat klimatického skeptika Donalda Trumpa do Bílého domu.