Hlavní obsah

Ropa spadla pod 60 dolarů, je nejlevnější za čtyři roky

2:27
2:27

Poslechněte si tento článek

Cena severomořské ropy Brent klesla ve středu po poledni na více než čtyřleté minimum – jeden barel se prodával pod úrovní 60 dolarů (1370 Kč), což trhy naposledy zažily během covidové pandemie začátkem roku 2021. Hlavním důvodem poklesu ceny je zintenzivňující se obchodní válka, jež ohrožuje světovou poptávku po energetických komoditách.

Článek

„Spojené státy a Čína jsou největšími spotřebiteli ropy na světě a následkem celní politiky hrozí výrazný pokles poptávky. Ve stejném trendu by se měla nést i globální poptávka, protože se dá očekávat výrazné zpomalení globálního ekonomického růstu,“ řekl Novinkám analytik společnosti XTB Jiří Tyleček.

Cena ropy se začala hroutit už v minulém týdnu, protože vedle Trumpovy čím dál agresivnější celní politiky rozhodla Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci o výrazném navýšení produkce ropy. Od května skupina zvýší těžbu o 411 tisíc barelů denně, zatímco původně se čekalo zvýšení jen o 135 tisíc barelů denně.

Tento dvojitý efekt (Trumpova cla + rozhodnutí OPEC) vyvolal obavy, že ještě před obchodními válkami očekávaný nadbytek ropy bude nyní ještě větší.

Pohonné hmoty pod 30 Kč za litr?

Tyleček je toho názoru, že pokud se ceny ropy udrží na nízkých úrovních a svoji sílu udrží také česká koruna, tak v následujících týdnech lze čekat propad cen i na čerpacích stanicích.

„Do konce měsíce by se cena nafty i benzínu měla výrazně přiblížit třicetikorunové úrovni, přičemž cena nafty může klesat o něco rychleji než cena benzínu díky poklesu marží rafinérií a průmyslovějšímu využití tohoto paliva. Na diskontních čerpacích stanicích můžeme očekávat propad cen pod třicetikorunovou úroveň,“ odhaduje.

Pokud by se ale podařilo situaci ohledně celních válek zklidňovat, tak by ropa mohla zareagovat růstem. Tím pádem by „cenové poklesy na čerpacích stanicích nebyly tak agresivní, jak to z aktuálních dat vypadá“, dodal.

Výběr článků

Načítám