Článek
Novela, jež je nyní ve Sněmovně, počítá s tím, že se soukromé domovy a podobná zařízení, jež nepobírají dotace na provoz, nebudou muset řídit vyhláškou s maximálními možnými cenami za pobyt a stravu, asistenci či pečovatelské služby.
Původně rušila i pravidlo, že by klientům měla zůstat aspoň část peněz na jejich spotřebu. Když se ale proti tomu ozvaly některé organizace i opozice s tím, že by senioři a jejich rodiny na pobyt v domově neměli, Jurečka otočil.
„Chci udělat pozměňovacím návrhem kompromis, že bychom zrušili stropování, ale zároveň tam nechali tu podmínku, že minimálně patnáct procent příjmů by tomu člověku zůstávalo,“ řekl Novinkám Jurečka. O konkrétní podobě ještě jedná v koalici.
Tripartita se nedohodla na zvýšení platů státních zaměstnanců
„I to je pro nás akceptovatelné,“ okomentoval to Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb, která spolu s ministerstvem za rušením stropů stojí. Ale není podle něj možné, aby se nedotovaná lůžka provozovatelům soukromých zařízení nevyplácela. „Klienti tak stejně budou muset zaplatit plnou výši a je jedno, jestli to půjde z těch patnácti procent nebo jestli to za ně uhradí jejich rodina,“ dodal.
Podobně mluví i sami provozovatelé. „Máme v našich domovech dva typy lůžek. Jedna jsou zařazena v síti a jdou na ně dotace, druhá nejsou,“ sdělil Petr Zvěřinský za Domovy Clementas.
Třicet tisíc měsíčně
Provoz jednoho lůžka podle něj vyjde zhruba na 30 až 32 tisíc korun měsíčně. „Struktura nákladů je přitom dána dodržováním materiálně-technických a personálních standardů. U dotovaných lůžek je úhrada ze strany klienta 17 tisíc, zbytek jde z krajské dotace,“ upřesnil Zvěřinský.
„Ti lidé na nedotovaných lůžkách jsou jednoznačně znevýhodněni,“ podotkl. Na trhu se totiž podle něj u těchto lůžek financování všelijak obchází nad rámec úhrad. Z toho důvodu zrušení stropů vítá, protože přinese transparentnost.
„My samozřejmě tu patnáctiprocentní sumu, která bude muset obyvatelům domovů zůstat, dodržíme,“ upřesnil Zvěřinský. Zbytek nákladů však i podle něj budou muset nějakým způsobem uhradit příbuzní.
„U lůžek mimo síť je to financování těžké, základní úhrada je stanovena na 17 035 korun. U většiny lidí jsou důchody vysoké, ale ani tak, když jim zůstane patnáct procent, to na pokrytí nákladů nestačí,“ potvrdila Helena Bednářová ze společnosti Centrin, která provozuje tři zařízení, vedle domovů pro seniory i domovy se zvláštním režimem.
V zahraničí se proto podle ní hodnotí při pokrytí nákladů i majetek obyvatel domovů „Zmiňovaných patnáct procent klientům může zůstat. Stejně tak by jim ale měla zůstat i možnost svobodně se rozhodnout, jak chtějí tyto prostředky využít,“ doplnil pak Ivan Černovský, ředitel divize Alzheimer Home skupiny Penta.