Článek
Jen od začátku roku státní dluh vzrostl o 223,1 miliardy, přičemž míra zadlužení k hrubému domácímu produktu (HDP) se zvýšila o 1,5 procentního bodu na 42,3 procenta.
Za nárůstem dluhu je podle ministerstva zejména prodej státních dluhopisů a státních pokladničních poukázek v prvním pololetí za účelem průběžného krytí schodku státního rozpočtu. Na konci září byl rozpočtový schodek 181,7 miliardy korun. Na celý rok počítá novelizovaný státní rozpočet se schodkem 282 miliard korun. Proti původnímu plánu se deficit zvýšil o 30 miliard korun kvůli krytí povodňových škod.
MF vydalo za tři čtvrtletí státní dluhopisy v nominální hodnotě 254,2 miliardy korun. K financování státu sloužily také korunové pokladniční poukázky, tedy obligace se splatností kratší než jeden rok. Jejich čistá emise, tedy prodej očištěný o objem splacených poukázek, dosáhla za tři čtvrtletí 48,4 miliardy korun. Čistá emise eurových pokladničních poukázek byla ke konci září jedna miliarda eur (25,2 miliardy Kč).
Česko má zbytečně moc policistů, míní ekonomové z NERVu
Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek upozornil na obrovské zadlužování v posledních pěti letech, kdy se výše státního dluhu zdvojnásobila, „respektive se zvýšila o téměř 1,7 bilionu korun, a to v důsledku pokračujícího deficitního hospodaření státního rozpočtu. Od roku 2020 totiž stát hospodaří se stamiliardovými schodky, a jak plyne z rozpočtového výhledu, hodlá tak činit i v následujících letech,“ uvedl ve svém komentáři.
Jedno pozitivum ale přece jen vidí. „Jen velmi malá část tohoto dluhu je krátkodobá. To výrazně snižuje riziko refinancování dluhu do budoucna. Jen velmi malou část zadlužení tvoří závazky vůči zahraničí. Stát si tedy primárně půjčuje peníze v korunách na českém trhu od tuzemských finančních institucí,“ vysvětlil.
Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.