Článek
Současný počet zaregistrovaných tak už překonal hranici 50 tisíc, se kterou úřad při spuštění registru před 13 měsíci počítal. V registru je v současnosti přes 34 tisíc provozovatelů. Většina z nich jsou přitom podle ÚCL soukromé osoby. Firmy a další právnické osoby tvoří v seznamu jen lehce přes šest procent.
Provozovatel po registraci získá unikátní identifikační číslo, kterým označí všechny své drony. V registru je dále více než 37 tisíc pilotů. Drtivá většina z nich má k pilotování základní oprávnění, 806 pilotů má pak vyšší způsobilost, která je opravňuje k řízení technicky náročnějších strojů.
Drony jsou v registru rozdělovány do tří kategorií - otevřené, specifické a certifikované. Liší se účelem, hmotností a vybavením. Podle toho se liší i míra regulace a požadavky pro jejich provozovatele. Otevřená je základní kategorie provozu, která umožní provozovat dron i bez předchozího povolení úřadu, jakkoli s řadou omezení a požadavků.
Majitelé dronů se musí zaevidovat a složit zkoušku
Specifická kategorie umožní, po posouzení ÚCL, provoz těm, kteří potřebují překročit některý z limitů otevřené kategorie. V současnosti úřad eviduje 428 řízení o oprávnění k této kategorii. Nejpřísnější certifikovaná kategorie je zamýšlena spíše pro sofistikovaný provoz do budoucna.
Současné fungování registru se podle Hezkého ovšem dál vyvíjí. Jejich zavádění se uskutečňuje v rámci EU postupně. Jedním z nejvýznamnějších úkolů je podle něj například digitalizace jednotlivých procesů.
Provozovatelé a piloti letadel mohou s drony létat pouze ve vymezených prostorech. Ty mohou úřady za určitých podmínek regulovat.