Článek
Strany sporu se dohodly, že detaily dohody nezveřejní a více ji nebudou nekomentovat. Vyjádřily naději, že ukončení sporů přispěje k narovnání vztahů a podpoří rozvoj udržitelné dopravy v Česku.
Součástí sporu byl i soud o náhradu újmy ve prospěch RegioJetu ve výši 717 milionů korun. RegioJet vstoupil na železniční trh na podzim roku 2011 a provozoval linku Praha–Ostrava. České dráhy v reakci na příchod konkurenta snížily ceny. Majitel RegioJetu Radim Jančura tehdy uváděl, že se ČD svojí cenotvorbou snaží konkurenta z trhu vytlačit a že jejich ceny jsou podnákladové. Toto období bylo vymezené od září 2011 do dubna 2014.
Evropská komise ani ÚOHS ale nic podobného nezjistily. „Úřad nemá k dispozici přímé důkazy svědčící o úmyslu ČD vytlačit svého konkurenta z trhu. Z ekonomických dat poskytnutých ČD v jednotlivých letech 2011 až 2012 vztahujících se k poskytování služeb na trati Praha–Ostrava, jejichž ekonomická reálnost byla ověřena znaleckým posudkem, vyplynulo, že co se týče ekonomiky provozu vlaků IC/EC/Ex, výnosy bezpečně pokrývaly vyhnutelné náklady, u vlaků SC Pendolino výnosy rovněž pokryly vyhnutelné náklady na provoz, ačkoli poměrně nízkým rozdílem,“ uvedl úřad loni v odůvodnění.
RegioJet z trhu neodešel, naopak postupně rozšiřoval jak počty spojů na dané lince, tak expandoval na jiných linkách, které v současnosti provozuje jak na komerční riziko, tak v závazku veřejné služby.