Hlavní obsah

RegioJet má levnější jídlo než České dráhy. S objednávkou ale může být potíž

5:04
5:04

Poslechněte si tento článek

Svíčková ve vlaku Českých drah vyjde na 209 korun, v Leo Expressu na 149 a v RegioJetu jen na 99 korun. V nižších třídách žlutých vlaků si ale cestující může jídlo objednat pouze přes aplikaci, která má řadu časových omezení.

Foto: České dráhy

V Českých drahách vyjde jídlo o něco dráž, ale je například podávané na porcelánu.

Článek

Jídelní vozy Českých drah se většinou zaplní už před odjezdem vlaku, zatím zde stále servírují na stoly s červenými ubrusy a na porcelán. Občerstvení ČD přitom není nijak levné – sendvič se šunkou vyjde na 89 korun a novinka v jarním menu, tedy vepřové ramínko se šťouchaným bramborem a salátem, na 289 Kč.

Svíčková nebo kuřecí řízek s bramborovým salátem stojí 209 korun. Za třetinkovou plechovku pivního speciálu Union IPA 13 z pivovaru Chroust chtějí České dráhy také 89 korun, i když v nabídce je i výhodnější půllitrový Gambrinus za 45 korun.

Oproti tomu žluté vlaky RegioJet drží ceny velmi nízko. Makový nebo švestkový koláč za 10 korun, sendvič za 25, svíčková nebo sushi za méně než sto korun. Lahvová půllitrová Plzeň také za 25 korun, což je nižší cena, než za kterou se obvykle prodává v supermarketu.

Černé vlaky Leo Express jsou pak cenově někde uprostřed. Z jarního menu, které začíná platit od 12. března, například pořídíte smažený camembert s bramborem a tatarkou za 139 korun a svíčkovou jen o deset korun dráž.

Za stejnou cenu je i zeleninová tikka masala s rýží. Pivo stojí 35 korun třetinka. V létě se dobře prodává zmrzlina, která stojí 59 korun.

Zápas a aplikací

Cestující RegioJetem ale mohou při objednávce lákavě levného občerstvení narazit na menší problém. V levnějších třídách Low Cost a Astra Standard si totiž nelze objednat přímo u stevarda, ale pouze přes mobilní aplikaci RegioJet. Občerstvení vám pak přinesou na místo.

Jak uvádí dopravce v menu, objednat si z aplikace může pouze člověk, který cestuje déle než 60 minut. Při cestě například do Pardubic, která je o pár minut kratší, tak s levnější jízdenkou máte smůlu. I na delších trasách to není tak lehké. Po odjezdu z Prahy je možné si objednat nejdříve po 30 minutách. Poslední objednávka je pak možná 40 minut před cílovou stanicí.

Nepříjemnou zkušenost měl před pár dny ve vlaku RegioJet pan Michal Ovesný z Prahy.

„Jel jsem narychlo s levnější jízdenkou. Upozornili mě, že u stevarda si objednat nemůžu. Aplikaci mám, ale jízdenku jsem si koupil přes web. Zkoušel jsem to nějak spárovat i přes QR kód, ale nepovedlo se mi to. Tak jsem si nakonec neobjednal,“ popsal Novinkám.

Kolik stojí jídlo ve vlaku
České dráhy
Polévka hovězí nebo gulášová 75 Kč
Sendvič se šunkou 89 Kč
Svíčková 209 Kč
Řízek s bramborovým salátem 209 Kč
Pivo Gambrinus 45 Kč
Pivo IPA 13 0,33 89 Kč
Espreso 49 Kč
RegioJet
Croissant šunko-sýrový 25 Kč
Polévka batátová nebo gulášová 39 Kč
Kuře na kari s rýží 69 Kč
Sushi set 90 Kč
Svíčková 99 Kč
Pivo Plzeň 0,5 l lahev 25 Kč
Tvarohový nebo jablečný koláč 10 Kč
Espreso zdarma
Leo Express
Hot dog klasik 25 Kč
Bramboračka s uzeným 79 Kč
Croissant se šunkou a sýrem 59 Kč
Smažený camembert s bramborem tatarkou 139 Kč
Svíčková 149 Kč
Sushi set 149 Kč
Pivo Staropramen 12 0,33l 35 Kč
Espresso 39 Kč
Zdroj: Výběr z menu dopravců

Jak na dotaz uvedla mluvčí RegioJetu Alexandra Janoušek Kostřicová, chyba mohla vzniknout tak, že uživatel byl přihlášen v aplikaci s jiným číslem jízdenky, v takovém případě je potřeba se odhlásit.

„Aplikace umožňuje přihlášení libovolným číslem jízdenky, ale vždy může být aktivní pouze jedno,“ uvedla mluvčí. Tvrdí, že aplikaci je možné stáhnout i ve vlaku a číslo jízdenky do ní zadat. To ale pan Michal taky zkoušel. „Nejen že jsem se odhlásil, dokonce jsem aplikaci přeinstaloval. Stejně to nefungovalo,“ posteskl si.

Ať už byl důvod jakýkoli, je vidět že povinné použití aplikace má svá úskalí. Je ale třeba uznat, že žízní v RegioJetu neumřete, protože po nástupu dostanete z vozíku vodu a překapávanou kávu nebo čaj.

České dráhy ani Leo Express cestou objednávek pouze z aplikace jít nehodlají. V ČD lze objednat u stevarda nebo přes palubní portál, obě varianty mají zůstat. Pasažér se tak nají, i když je jídelní vůz plný.

„Je jen na výběru cestujícího, kam si chce nechat jídlo naservírovat. Obsluha mu ho případně donese i do druhé třídy, na sedačkách jsou sklopné stolky, tudíž se dá jíst přímo tam,“ upřesnil mluvčí ČD Filip Medelský.

„Objednávky občerstvení u stevarda až na místo jsou nyní v Leo Expressu samozřejmostí. Letos bude spuštěna také možnost online objednávek v palubním portálu, přičemž možnost objednávky u stevarda zůstane zachována,“ řekl Novinkám i mluvčí Leo Expressu Emil Sedlařík.

Na rozdíl od ČD soukromí dopravci podávají jídlo v plastových krabičkách, tak jak jsme dnes zvyklí třeba z letadla. Leo Express v třídě premium používá porcelánové šálky.

Výběr článků

Načítám