Článek
Vysoce nakažlivá ptačí chřipka nadělala na americkém trhu s vejci velkou paseku. Jen v listopadu a prosinci zemřelo v důsledku tohoto virového onemocnění 17,2 milionu nosnic. To je podle amerického ministerstva zemědělství téměř polovina všech ptáků zabitých virem za celý rok 2024. Obnovení takového množství bude trvat měsíce.
„Nemůžeme to začít napravovat hned na druhý den. Je to proces trvající šest až devět měsíců. Způsobuje to určité nedostatky na určitých trzích, které jsou občasné a lokalizované,“ řekla CNN Emily Metzová, prezidentka a generální ředitelka organizace American Egg Board.
Méně vajec v obchodech vedlo také k razantnímu nárůstu jejich ceny. Průměrná cena tuctu vajec jakéhokoliv druhu byla na konci prosince 4,33 dolaru (107 Kč), což je téměř o čtvrtinu více než na začátku listopadu, ukazují data výzkumné společnosti Nielsen IQ. Vejce navíc zdražovala v průběhu celého roku. V listopadu byla jejich průměrná cena meziročně vyšší o 37,5 procenta, ukázala data o inflaci.
V Německu se objevil první případ slintavky a kulhavky po 37 letech
CNN dokládá také konkrétní příklady, kdy vejce v supermarketech chybí nebo jejich nabídka je značně omezená. Jedním z takových je obchod King Cullen v Island Parku v New Yorku, kde byl na prázdném regálu s vejci přišpendlen nápis „Kvůli ptačí chřipce mohou být vybrané druhy vajec dočasně vyprodány“.
Společnost Publix, která provozuje po celých Spojených státech a především na jihu země téměř 1 500 obchodů s potravinami, potvrdila, že se rovněž potýká s nedostatkem vajec. „Položky v této sekci mají omezenou dostupnost. Pracujeme na tom, abychom tyto produkty vrátili do prodeje co nejdříve,“ uvedla společnost v prohlášení.
„Naše náklady raketově vzrostly. Bylo to šílené,“ řekl k prosincovému nárůstu cen Steve Schwartz, ředitel prodeje a marketingu v řetězci Morton Williams, jež funguje ve třech státech v okolních oblastech New Yorku.
Zatímco v polovině října zaplatil Morton Williams distributorům za tucet vajec 2,38 dolaru, tak tento týden to bylo už 5,48 dolaru, a to ještě se slevou 70 centů. „Budeme s tím chvíli bojovat, protože když jsem před týdnem mluvil s farmou, položil jsem otázku: Kdy očekáváte uklidnění (situace)?,“ řekl Schwartz. Odezva ho zrovna nepotěšila. „Neměli pro mě odpověď,“ dodal.
Situaci s nedostatkem vajec zhoršilo i extrémní počasí v USA, které v posledních měsících zpozdilo nebo změnilo trasu letu divokých ptáků, kteří jsou hlavními přenašeči viru. „Hurikány na jihovýchodě Spojených států v loňském roce skutečně zachytily tyto divoké ptáky a přemístily je jinam, takže letěli zpět nad stejným územím, nad kterým již letěli. To opět jen poskytuje větší příležitost pro šíření viru,“ dodala Metzová.