Článek
„Základní scénář byl dokončen, existují jeden nebo dva drobné problémy,“ uvedl Stournaras. Následně by měl být balík úsporných opatření představen mezinárodním věřitelům, tedy Evropské komisi, Evropské centrální bance a Mezinárodnímu měnovému fondu.
Nové škrty mají zahrnovat další snížení důchodů nebo omezení počtu státních úředníků. Pokračuje tak linie opakovaného snižování platů a zvyšování daní, které do značné míry přispěly k recesi, v níž se Řecko v současné době nachází. Další potíže způsobuje velká nezaměstnanost, která dosahuje 23 procent a zuří zejména mezi mladými lidmi.
Škrty v rozpočtu jihoevropské země jsou nezbytné pro to, aby mohly být uvolněny další finance z dohodnuté úvěrové pomoci. Peníze totiž drží Řecko nad vodou před bankrotem již od roku 2010.
Právě v roce 2010 totiž začalo Řecko čerpat mezinárodní půjčku ve výši 110 miliard eur, která se však ukázala jako nedostatečná. Z toho důvodu začaly Athény letos využívat druhý záchranný program v celkové výši 130 miliard eur.