Článek
Člen vedení Evropské centrální banky (ECB) Jörg Asmussen varoval, že Řecko musí uplatňovat dojednaná ekonomická opatření, pokud chce dostávat další pomoc od svých partnerů a zůstat v eurozóně: "Rozhodnutí zůstat v zóně jednotné měny je v rukou Řeků. Musí jim být jasné, že k programu rozpočtové úspornosti není alternativa."
Berlín již dříve nekompromisně Aténám vzkázal, že nepřipadá v úvahu ani nové projednání a zmírnění záchranného plánu pro Řecko. Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé ve středu označil situaci v Řecku za "ohromně zneklidňující" a podpořil postoj Berlína.
I v Řecku podle AFP zazněla obava, že vývoj v zemi by mohl ohrozit vyplacení další pomoci EU ve výši 5,2 miliardy eur, které má Řecko v podobě půjčky obdržet do konce týdne.
"Řecký vlak však uhání jinam, jelikož jej řídí extremisté a ti neuvažují v intencích dlouhodobé racionální volby pro řeckou ekonomiku, kterou je potřeba co nejdéle nechat těžit z mezinárodní pomoci a pokusit se udržet v eurozóně," domnívá se analytik Jan Čermák z ČSOB. Pokud tedy Řekové v čele s extrémistickými seskupeními odmítnou politiku škrtů a vydají se cestou nekontrolovaného bankrotu, doplatí na to podle Čermáka zejména oficiální věřitelé Řecka.
Volební pat může skončit matem
Po nedělních volbách v Řecku se do parlamentu dostalo sedm stran, z nichž jen dvě podporují dojednaný plán úspor pro vyvedení země z dluhové krize. Jedná se o pravicovou Novou demokracii (ND) a socialistickou stranu PASOK, které jako členové bývalé vládní koalice tato opatření se zahraničními partnery dojednaly. Nyní již ale nemají parlamentní většinu, chybí jim dva hlasy. [celá zpráva]
O vytvoření nové koaliční vlády se nyní pokouší Koalice radikální levice (SYRIZA), která skončila ve volbách jako druhá. Ta ale požaduje přinejmenším zmrazení podmínek pomoci, ne-li přímo odstoupení od plánu. Zatím ale nalezla jen jediného partnera, Demokratickou levici. Komunisté s ní do vlády jít nechtějí a i s nimi by potřebovala podporu socialistů, kteří ale úsporný plán podporují. [celá zpráva]
Poslední pokus má připadnout sociálně demokratické straně PASOK, které vstup do koalice už v pondělí nabídla Nová demokracie. PASOK ale chtěl ještě podporu SYRIZA.
Podle komentářů převládá názor, že se v Řecku schyluje k dalším předčasným volbám, které by se mohly konat 17. června. Nové hlasování by ale podle odborníků nejspíš ještě více posílilo nacionalistické a extremistické strany, které přes veškeré tlaky a pohrůžky ze strany partnerů v EU a MMF odmítají v souladu s přáním svých voličů další úsporná opatření.
Otázkou také je, jak by prozatímní vláda byla schopna plnit požadavky EU a MMF.
Negativní vývoj se odrazil i na růstu výnosů krátkodobých řeckých dluhopisů.